بازار زرشک صادراتی

بازار زرشک صادراتی ایران انواع پفکی-دانه اناری

بازار زرشک صادراتی ایران در کشور های مختلف در برخی از موارد پفکی را پسند کرده و در برخی موارد دانه اناری را خرید می کنند.

ایران در چند ساله گذشته توانسته به عنوان یکی از اصلی ترین صادرکنندگان زرشک در منطقه شناخته شود و به بسیاری از کشور های دنیا صادرات داشته باشد، بیایید تا با هم صادرات زرشک از کشورمان را موشکافی کرده و آن چه باید در این مورد بدانیم را بیان کنیم.

زرشک پفکی لوکس

ابتدا قبل از آن که مشکلات را بگوییم بیایید تا به امتیازات صادرات زرشک ایران بپردازیم.

بر کسی پوشیده نیست ایران به عنوان یک کشور مهم در زمینه تولید انواع زرشک بوده و توانسته است در سالیان گذشته رکورد دار تولید این محصول در دنیا باشد، طبعیتا تمامی کشور های دنیا در صورتی که بخواهند این محصول را خریداری کنند، از مارکت های ایرانی فعال در بسیاری از بازار های بین المللی این کار را انجام خواهند داد.

این تولید انحصاری و بسیار خوب توانسته است یک بازار بسیار جذاب و خوب را در مسیر صادرکنندگان ما قرار دهد، لیکن صادرات این محصول و دیگر محصولات کشورمان اما و اگر هایی دارد که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم ….

از مزیت های انحصاری تولید زرشک در کشورمان که بگذریم باید این را بگوییم که چقدر توانسته ایم از این مزیت رقابتی استفاده لازم را ببریم، با نگاهی به قیمت زرشک در بازار داخلی و مقایسه قیمت دلاری آن نسبت به سال های گذشته، این موضوع را بر ما هویدا می سازد که نتوانسته ایم، ان گونه که باید و شاید در زمینه صادرات این محصولات موفق عمل کنیم، که بیشترین دلیل آن به بازاریابی ضعیف محصولات ایرانی و خام فروشی آن ها در بازار جهانی باز می گردد، همان طور که زعفران ایرانی دارای برند نیست و کشور هایی هم چون چین، اسپانیا و امارات سود های میلیارد دلاری تجارت آن را درو می کنند، زرشک ایران هم در این زمینه مظلوم واقع شده و نتوانسته ایم آن گونه که در خور این محصولات خوب خراسان است، آن ها را در بازار جهانی به مشتریان خود عرضه کنیم.

اخیرا بنده (نگارنده مقاله : آقای نژداعباس) با یکی از مشتریان مجموعه بازرگانی آرین در کشور نروژ صحبت هایی را بابت بازاریابی زرشک این کشور داشتم، متاسفانه بیان می داشت که مردم این کشور زرشک را به خوبی نمی شناسند و فقط ایرانی های ساکن کم و بیش برای مصارف خود این محصول را استفاده می کنند.

سوال اینجاست که چرا باید مردم کشور ما و بسیاری از کشور های دیگر محصولی همانند پاپایا را که یک کالای گرمسیری است را بشناسند، اما مردم دیگر کشور ها نباید این محصول ایرانی را به خوبی شناخت داشته باشند؟ ما باید رویکرد خود را در مورد تجارت محصولات خود عوض کرده و بتوانیم با تعامل با دنیا از داشته های خود بیشترین استفاده را ببریم.

در صورتی که ما بتوانیم بازار صادراتی زرشک را در دست بگیریم، قطعا موفقیت های بسیاری نسیب تجار ما خواهد شد.

چگونه بازار صادراتی زرشک را پس بگیریم؟

این که ما می گوییم، نتواسته ایم بازار صادراتی ایران را بدست آوریم، به این معنی نیست، که در هیچ کشوری بازار نداریم، برخی از کشور ها همانند آلمان، ترکیه، مالزی و …. خرید زرشک خود را از ایران انجام می دهند، اما صحبت ما اینجاست که صادرات باید با یک نام ایرانی باشد که اگر این محصول دوباره صادرات به یک کشور دیگر هم شد، مشخص باشد که برند اصلی تولید کننده آن ایران است و نام ایران اصلی ترین عرضه کنند آن در دنیا باشد.

حال بیاییم بررسی کنیم که بازار زرشک را چگونه در دست بگیریم:

ابتدا رفع موانع داخلی:

در برخی موارد باید به خودمان بازگردیم، دنیا در این که محصول ما چندان شناخته شده نیست، مقصر نخواهد بود، چراکه بازار امروز بازار رقابت، تبلیغات و فروش موفق است.

در ابتدا باید کشاورزان ما تمرکز خود را بر روی تولید محصولات با کیفیت و بدون سم انجام دهند تا بتوان از این مزیت رقابتی در بازار جهانی استفاده کرد، در مرحله بعدی ما تجار قرار داریم، ما باید با برنامه در زمینه ارائه یک محصول یک دست و یکنواخت به بازار جهانی و کار کردن بر روی بسته بندی های متنوع بتوانیم بیشترین بهره را از تجارت این محصول ببریم. در آخر هم بحث موانعی هست که بروکراسی های مختلف اداری در دولت های مختلف بر سر راه صادرات قرار می دهد، بخشنامه های مختلف و متعدد به خصوص بحث تعهد ارزی که اخیرا مطرح شده باعث شده تا برخی دیگر تمایلی به صادرات محصولات خود به خارج کشور نداشته باشند، که این مساله را باید به صورت جدی پیگیری و حل نمود.

حل مشکلات در خارج کشور:

در قدم بعدی باید تجار صادراتی کشور بتوانند محصولات ایرانی را با شناسایی درست بازار به موقع به مشتریان پیشنهاد دهند، به عنوان مثال اگر شما بخواهید زرشک پفکی را صادر کنید، قطعا باید ماه های اردیبهشت تا تیر ماه را در اولویت کار صادرات خود قرار دهید، یا اگر در نظر داشته باشید زرشک دانه اناری را صادر نمایید، آبان ماه و دی ماه می تواند زمان ایده آلی برای این موضوع باشد.

شناخت بازار هدف همان طور که بیان شد، کمک شایانی را به ارائه محصول مناسب به شما خواهد داشت، به عنوان مثال ما دو بازار صادراتی هدف مانند آلمان و ترکیه داریم، شما چه محصولی را پیشنهاد می دهید؟

مجموعه آرین در قدم اول محصول پفکی خود را به آلمان و دانه اناری را به ترکیه پیشنهاد می دهد، چرا که با توجه به آماری که از بازار هدف این دو کشور داریم، این دو نمونه زرشک برای این مهم مناسب خواهند بود، اما این بدان معنی نیست که نمی توان زرشک دانه اناری را به آلمان یا پفکی را به ترکیه معرفی کرد، مقصود ما از این مطلب آن بود که باید نیاز اصلی بازار هدف را شناخت و طبق آن جلو رفت و محصول پیشنهاد داد.

به هر تقدیر مطالبی که احساس می شد که نیاز است برای بحث تجارت زرشک پفکی – دانه اناری بیان شود، را خدمت شما بیان کردیم و اکنون دعوت می کنیم تا مطلب مهم و کلیدی دیگری را در ارتباط با بحث زرشک از سایت ما مطالعه کنید …..

زرشک پفکی

مطالعه این مقاله را از دست ندهید …..
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + ده =