بازار صادرات زرشک پفکی اعلا به اروپا

بازار صادرات زرشک پفکی اعلا به اروپا و سایر مناطق جهان در چند ساله ی اخیر رشد خوبی داشته است اما هنوز نیازمند برنامه ریزی یشتری برای افزایش فروش و تجارت جهانی این محصول هستیم.

زرشک یکی از بهترین و عالی ترین محصولات کشت شده در خراسان جنوبی است به طوری که بیشترین میزان کشت زرشک در کشور به این منطقه اختصاص دارد.

در واقع تولید انواع زرشک خشک در این استان شغل و پیشه ی بسیاری از کشاورزان این منطقه است و با وجود خشکسالی های اخیر، میزان تولید این محصول بسیار قابل توجه بوده است.

وضعیت بازار صادرات زرشک مرغوب خراسان جنوبی

اما با وجود این که حجم بسیار قابل توجهی از زرشک جهان در ایران و به ویژه در استان خراسان جنوبی تولید می شود، بازار صادرات زرشک، هنوز آن چنان که شایسته است پر رونق نیست.

البته در چند ساله ی اخیر روند رو به رشدی در بازار صادرات زرشک کشور را شاهد بوده ایم، اما با توجه به موقعیت عالی کیفی و حجمی تولید این محصول در کشور، نیازمند برنامه ریزی بیشتر هستیم.

افزایش میزان تولید محصولات فرآوری شده از زرشک و توسعه ی صنعت بسته بندی زرشک و جلوگیری از صادرات به صورت خام و البته فله، از جمله راهکارهایی است که برای تقویت بازار صادرات زرشک ایران، قابل استفاده می باشد.

همان طور که می دانید، خام فروشی انواع محصولات کشاورزی و صادرات آن، بیشترین ارزش افزوده را نصیب کشورهای وارد کننده ای که در صنایع مذکور قوی عمل کرده اند، می نماید.

و در مقابل سهم کشاورزان زحمت کش و تولید کنندگان انواع زرشک پفکی و زرشک دانه اناری، اندک خواهد بود.

در هر صورت با توجه به پتانسیل های بسیار زیاد زرشک به لحاظ کشت و تولید در کشور و از طرفی خواص درمانی بسیار عالی که برای این محصول با ارزش کشاورزی وجود دارد، امید است تا با کار اصولی و استاندارد، بازار صادرات زرشک بیش از گذشته تقویت شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + 15 =