وضعیت بازار جهانی بهترین انواع زعفران ایران

وضعیت بازار جهانی بهترین انواع زعفران ایران چگونه است؟ آیا برای خرید و فروش این محصول در بازارهای جهانی شرایطی ایده آل داریم؟ بدون شک پاسخ به این موضوع نیازمند بررسی است.

انواع زعفران ایران به عنوان گران ترین و ارزشمند ترین ادویه ی جهان، به لحاظ حجم تولید و البته میزان کیفیت از وضعیت بسیار عالی برخوردار است.

و همین امر موجب شده تا همه ساله بخش قابل توجهی از زعفران تولید شده در کشور در تجارت خارجی و فروش بین المللی مورد استفاده قرار گیرد.

در حال حاضر بهترین انواع زعفران ایران در کشورهای مختلف جهان معامله می شود.

اما آیا این بدان معناست که وضعیت بازار جهانی زعفران ایرانی وضعیت مطلوبی دارد؟

بهترین انواع زعفران ایران در بازار جهانی

در پاسخ به سوال طرح شده باید گفت که پاسخ به این مسئله نیازمند بررسی شرایط موجود است.

قطعاً اگر صرف صادرات و حجم تجاری معامله ی شده ی بهترین انواع زعفران ایران با سایر کشورها را در نظر بگیریم، وضعیت مطلوبی را شاهد خواهیم بود.

اما واقعیت آن است که نحوه ی صادرات زعفران از ایران بسیار قابل تأمل است.

چرا که بیشترین حجم صادرات زعفران ایرانی به بازارهای جهانی به صورت فله ای از کشور خارج می شود.

همین جا این دو نکته وجود دارد.

همان طور که می دانید، اگر چه صادرات زعفران به صورت فله ای، ارزآوری خوبی برای کشور دارد، اما آیا ارزش این محصول ناب ایرانی در همین حد است؟

در واقع صادرات بسته بندی زعفران ایرانی ارزآوری قابل توجه تری در مقایسه با روش فله دارد و این به معنای ارزش بیشتر این شیوه از صادرات زعفران می باشد.

از طرفی زمانی که زعفران را به صورت بسته بندی صادر می کنیم، مواردی مانند نام برند و کشور تولید کننده بر روی آن درج می شود و این بدان معناست که حاصل زحمات کشاورز ایرانی با نام یک برند ایرانی به  جهان شناخته می شود.

این در حالیست که با صادرات بهترین انواع زعفران ایران به صورت فله ای، تنها بستری عالی برای مانور شرکت های بسته بندی خارجی فراهم نموده ایم.

در نتیجه زعفران تولید ایرانی را باید در یک بسته بندی خارجی و با نام برند یک شرکت خارجی در بازارهای جهانی مشاهده کنیم.

طبیعی است که در چنین شرایطی زعفران را با نام ایران نشناسند و کشوری که صرفاً بسته بندی زعفران را انجام داده شناخته شود.

البته با تأکیدات بیان شده در خصوص اهمیت این موضوع، در حال حاضر شاهد توجه بیشتر به مقوله ی بسته بندی صادراتی زعفران هستیم، اما این موضوع بیش تر از آن چه در حال انجام است نیازمند توجه است.

اهمیت این موضوع  آشکار تر می شود که بدانیم، کشورهایی مانند اسپانیا، افغانستان و چین در حال حاضر خود به تولید زعفران اشتغال دارند و بنابراین بایستی ضمن توجه به ابعاد مختلف بسته بندی زعفران، این مسئله را در نظر داشته باشیم.

فراموش نکنیم که پسته ی ایرانی که تا چندین سال قبل در بازار جهانی حرف اول را می زد، امروز با عملکرد کاملاً حساب شده، دقیق و از پیش برنامه ریزی شده ی آمریکا، اکنون خود به جایگاه نخست پسته در تولید و صادرات تبدیل شده است و این امر قطعاً موقعیت صادرات پسته را به مخاطره انداخته است.

این در حالیست که خشکسالی های پی در پی و همچنان ادامه ی تولید پسته به شیوه ی سنتی، تهدیدی جدی برای پسته ایرانی محسوب می شوند.

بنابراین بایستی با تجربه ای که در خصوص پسته داریم، نگذاریم که زعفران نیز به سرنوشت پسته دچار شود.

و تغییر رویکرد در خصوص نحوه ی صادرات بهترین انواع زعفران ایران، قطعاً گام بلندی در این راستا خواهد بود.

بسته بندی جهت بهترین انواع زعفران ایران

حال که در خصوص اهمیت مقوله ی بسته بندی صحبت هایی بیان شد، نیازمند بررسی انواع بسته بندی مناسب برای ارائه در بازارهای جهانی خواهیم بود.

همان طور که می دانید، زعفران با دارا بودن عطر، رنگ و خواصی عالی محصولی است که نیازمند استفاده از بهترین شرایط برای نگهداری می باشد.

بنابراین انتخاب بسته بندی مناسب ارتباط زیادی به حفظ کیفیت زعفران و مدت زمان استفاده از آن خواهد داشت.

اما از آن جایی که در هر بازار، این مشتری نهایی است که بهترین شرایط تولید و عرضه ی محصول را تعیین می کند و بنابراین در خصوص بسته بندی انواع زعفران نیز قطعاً وضع به همین منوال است؛ بنابراین باید دید مشتری در جامعه ی هدف چه می خواهد؟

در واقع مشتریان در جوامع مختلف به دلایل تفاوت فرهنگی، الگو های تغذیه ای و قوانین بهداشتی حاکم بر مصرف مواد غذایی هر کدام شرایط خود را دارند.

بنابراین برای ان که بهترین بسته بندی برای زعفران را انتخاب کنیم، بایستی به خوبی از بازار هدف زعفران و نیازهای مشتریان در آن بازار آگاه باشیم.

این مسئله  در بازار داخل کشور نیز وجود دارد و بنابراین بسته بندی مختلفی از لحاظ قیمت و کیفیت ارائه می شود.

به عنوان مثال بسته بندی پاکتی زعفران به عنوان یکی از ارزان ترین نمونه های موجود است که در بازار داخل کشور به وفور یافت می شود.

این نوع بسته بندی برای مصارف خانگی، رستورانی و مواردی از این دست که مدت زمان خرید تا مصرف چندان طولانی نیست بسته بندی مناسب و در عین حال به صرفه ای محسوب می شود.

اما بدون شک برای صادرات به کشورهای مختلف علاوه بر این که نیازمند اطلاع کافی از شرایط خرید زعفران بسته بندی در بازار مقصد هستیم، بایستی مسئله ی عدم مقاومت این نوع از بسته بندی در مقابل آسیب های محیطی نظیر دما و رطوبت، فشردگی در پروسه ی حمل و نقل و مواردی از این دست را نیز در نظر بگیریم.

در مقابل بسته بندی های مقاوم و لوکسی مانند خاتم و کریستال قرار دارند که قطعاً به لحاظ زیبایی ظاهری و کیفیت و البته شرایط ایده آل برای نگهداری زعفران، وضعیت مطلوبی دارند.

اما از منظر بالا بودن هزینه ی این رقم از بسته بندی بایستی تمامی جوانب را به طور کامل سنجید و همان طور که گفته شد در نهایت بایستی بر اساس درخواست مشتری نوع بسته بندی را انتخاب نمود.

اما نکته ی دیگری که در خصوص انتخاب بسته بندی برای بهترین انواع زعفران ایران وجود دارد بحث انتخاب بسته بندی از نظر ایرانی بودن و یا غیر ایرانی بودن طرح و شکل بسته بندی است.

قطعاً در این خصوص نیز این مشتری نهایی است که تصمیم گیرنده است اما توجه داشته باشید که طرح های اصیل ایرانی و صنایع دستی فوق العاده زیبای ایرانی، می تواند از بهترین انتخاب ها برای بسته بندی زعفران باشد.

چرا که در این صورت یک محصول ایرانی را با هنر ایرانی تلفیق نموده ایم که خود زمینه ای عالی برای جلب نظر مشتری در بازار جهانی به لحاظ استقبال و خرید خواهد بود.

ضمن آن که فرصتی ایده آل برای زمینه سازی برای توجه به سایر محصولات خاص ایرانی از جمله صنایع دستی به وجود خواهد آمد که با ارزآوری قابل توجهی برای کشور همراه خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − شش =