قیمت انواع زعفران بسته بندی باکیفیت سرگل صادراتی

زعفران بسته بندی باکیفیت سرگل صادراتی باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ بدون شک در این خصوص انواع مختلف با قیمت های فروش متفاوتی وجود دارد که بایستی به صورت متناسب با بازار هدف انتخاب شود.

اگر چه حجم بسیار بالایی از زعفران صادراتی ایران به عنوان یکی از مهمترین محصولات صادراتی، به تجارت فله اختصاص یافته است؛ اما کاملاً واضح است که صادرات زعفران بسته بندی در جایگاه اهمیت بیشتری به لحاظ ارزآوری و تبلیغات قرار دارد.

از این رو در سال های اخیر و با تأکیدات بیشتر در خصوص این مقوله، قدم های مناسبی در این خصوص برداشته شده است؛ هر چند هنوز هم دارای نارسایی های بسیاری در این حوزه هستیم که مانع از کار قوی و برنامه ریزی شده گردیده است.

اما در هر حال انواع بسته بندی در داخل کشور تولید و قابلیت ارسال به بازارهای جهانی را دارد.

انواع زعفران بسته بندی باکیفیت

در ابتدا لازم است بدانیم که کدام ارقام از زعفران برای بحث بسته بندی مناسب می باشد.

در ابتدا شاید تصور این باشد که به دلیل حجم بالای صادرات زعفران سرگل، انتخاب این رقم از زعفران بهترین انتخاب باشد؛ اما باید توجه داشت که تمامی بازارهای جهانی زعفران، شرایط یکسانی به لحاظ استانداردهای کیفی و کمی خرید و فروش زعفران ندارند و از این رو، در این مسئله باید نظر بازار هدف مورد بررسی قرار  گیرد.

در این حالت روشن است که برای بازارهای کیفیت محور، زعفران سرگل و نگین بهترین انتخاب ها می باشد و در بازارهایی که بیشتر به دنبال ارائه ی زعفران های با قیمت ارزان در بسته بندی های مختلف است، پوشال و دسته پیشنهاد اولیه ی خوبی به حساب می آید.

اما در حالت کلی، باید دید نظر مشتریان در هر بازار خارجی در خصوص شرایط مختلف خرید زعفران بسته بندی با کیفیت و یا ارزان قیمت چگونه است و بر اساس آن اقدام به تجارت نمود.

بهترین بسته بندی برای انواع زعفران بسته بندی باکیفیت

بعد از انتخاب نوع زعفران برای بسته بندی، طبیعتاً نوبت به انتخاب نوع بسته بندی به لحاظ جنس و کیفیت، اندازه و حجم، قیمت و در نهایت شرایط نگهداری زعفران می رسد.

در این خصوص مانند هر محصول دیگری که برای بسته بندی در نظر گرفته می شود، بسته بندی های متنوع به روز و سنتی وجود دارد.

اما باید توجه داشت که بر خلاف بسیاری از خشکبار ایرانی و حتی داروهای گیاهی که جایگاه بسیار خوبی در خصوص تولید و فروش آن ها داریم، هر ظرف و هر بسته بندی برای نگهداری زعفران مناسب نیست.

چرا که ارزش زعفران به طور مستقیم به مسئله ی رنگ دهی، عطر و طعم آن بر می گردد و بنابراین بسته بندی باید به گونه ای باشد که برای مدت مشخصی بتوان این ویژگی ها را حفظ کرده و زعفران بسته بندی باکیفیت را در اختیار مشتریان قرار دهیم.

حساسیت این موضوع زمانی آشکار می شود که بدانیم ویژگی های کیفی یاد شده از زمان برداشت و پاک کردن زعفران، بر اساس شرایط مختلف محیطی در حال تغییر می باشد.

به طور مثال زعفران سرگلی که در اول فصل تولید و عرضه به بازار با پروکسین 220 به عنوان شاخص میزان رنگ دهی زعفران ارائه می شود؛ بعد از یک سال به اعدادی ماند 105 یا 110 می رسد که اگر چه حتی در موارد صادراتی قابل قبول است؛ اما به هر حال نشان دهنده ی کاهش شاخص رنگ دهی زعفران می باشد.

اما چه ظروف و بیا بسته بندی برای انواع زعفران بسته بندی باکیفیت قابل استفاده است.

در حالت کلی و در پاسخ به این سؤال می توان به سه رقم بسته بندی پاکتی، خاتم و کریستال اشاره کرد.

هر کدام از ارقام یاد شده به لحاظ قیمت و شرایط کیفی نگهداری زعفران ویژگی های متفاوتی دارند.

در این میان رقم پاکتی به دلیل قیمت ارزان آن در بازار داخلی مورد استفاده ی بسیاری می باشد و در صورتی که فاصله ی بین عرضه و خرید و مصرف آن خیلی طولانی نباشد، بسته بندی نسبتاً خوبی محسوب می شود.

البته طبیعتاً در بحث حفظ کیفیت زعفران، این رقم از بسته بندی به پای بسته بندی های کریستال و خاتم که شرایط  نگهداری مطلوبی برای حفظ ویژگی های کیفی زعفراندارند، نمی رسد.

از طرفی به دلیل اهمیت نوع بسته بندی در جذب مشتری، انتخاب دو رقم کریستال و خاتم به دلیل شیک و جذاب بودن، از درجه اهمیت بیشتری برای استفاده در موارد صادراتی برخوردار است.

در پایان یادآور می شود که بازار زعفران بسته بندی باکیفیت سرگل و دیگر ارقام، از وضعیت چندان مطلوبی برخوردار نبوده و نیازمند توجه و رشد بیشتری است و بایستی با انتخاب درست بسته بندی و از طرفی استفاده از روش های مختلف کاهش هزینه های بسته بندی، مانع از صادرات زعفران به صورت فله شد.

همان طور که می دانید، اسپانیا که میزان تولید زعفران در آن به هیچ وجه با ایران قابل مقایسه نیست، صرفاً با عملکرد درست در خصوص بسته بندی زعفران توانسته شرایط بسیار ایده آلی را برای صادرات زعفران بسته بندی به نام اسپانیا ایجاد نماید؛ تا جایی که زعفران ایرانی در بازارهای جهانی با نام این کشور شناخته می شود و بدین ترتیب نه تنها ارزآوری قابل توجه نصیب شرکت های اسپانیایی می شود، بلکه در بحث برندسازی نیز آن چه حق مسلم زعفران ایرانی است سلب گردیده است.

به هر حال امیدواریم با نگاه ویژه مسئولین به این مقوله و از میان برداشتن هر موانع بر سر راه صادرات زعفران بسته بندی باکیفیت، راه برای برندسازی زعفران ایرانی هموار گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 5 =