شرکت صادرات پسته ایرانی احمد آقایی – فندقی – کله قوچی

شرکت صادرات پسته ایرانی احمد آقایی – فندقی – کله قوچی باید قبل از هر اقدامی در خصوص تجارت جهانی این محصول، ارزیابی درستی از بازار کشورهای مختلف داشته باشد.

شاید بتوان گفت در میان انواع آجیل و خشکبار ارائه شده در فروشگاه های مختلف، پسته مورد محبوبیت بیشتری بوده و میزان کاربرد آن در صنای مختلف غذایی نیز بیشتر است.

این محصول به عنوان یکی از محصولات استراتژیک کشاورزی ایران، تا چند سال بیش نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور و به ویژه صادرات ایفا می کرد.

البته در حال حاضر نیز تولید پسته در ایران قابل توجه است و همه ساله میزان بسیار قابل توجهی از انواع پسته در داخل کشور خرید و فروش می شود.

اما باید پذیرفت خشکسالی، آفت پسته، تولید سنتی و هزینه های بالای استفاده از این شیوه در تولید پسته و عواملی از این دست، میزان تولید پسته، کیفت و در نهایت قیمت فروش انواع پسته ی ایرانی را تحت تأثیر قرار داده است.

در حالی که آمریکا با استفاده از شیوه های به روز در تولید این محصول و نیز بسته بندی مدرن، گوی سبقت را از ایران ربوده و رتبه ی اول تولید کننده و صادر کننده پسته را به خود اختصاص داده است.

بنابراین کاملاً واضح است که امروزه در عرصه تجارت جهانی، آمریکا یک رقیب قدرتمند محسوب می شود و بنابراین بایستی در حوزه ی تولید و صادرات پسته، هوشمندانه عمل کنیم.

اهمیت استفاده از انواع پسته شرکت صادرات پسته

اما هوشمندانه بودن به چه معناست؟

طبیعتاً این امر بایستی تمامی زیرساخت های کاشت و تولید، بهره برداری و بسته بندی را در بر گیرد.

و در حالی که هنوز در بخش های زیادی از کشاورزی ایران و در نتیجه تولید پسته، شاهد روش های سنتی هستیم، همگام با پیشرفت جهانی به روز شویم.

کاملاً واضح است که عملکرد سنتی، هزینه های تولید را افزایش داده و همین عامل باعث می شود که شرکت صادرات پسته، قیمتی بالاتر از پسته های آمریکایی به مشتریان خارجی خود پیشنهاد دهد.

و اگر چه طعم و کیفیت پسته ایرانی بهتر از نمونه ی تولید شده توسط آمریکاست، اما قیمت مناسب تر و در عوض بسته بندی های مناسب و مشتری پسند در بازارهای جهانی، موجب می شود تا پسته آمریکایی مورد استقبال بیشتری قرار گیرد.

اما اگر در تمامی مراحل، به صورت به روز و مدرن عمل کنیم، در نهایت این پسته ایرانی است که با دارا بودن طعم و کیفیت برتر، برنده خواهد بود.

البته تمامی مسئله به بحث قیمت، میزان تولید و حتی بسته بندی مربوط نمی شود.

بلکه مهمتر از آن یک شرکت صادرات پسته بایستی با درک درست از بازارهای هدف مختلف، اقدام به تجارت نماید.

همان طور که می دانید انواع پسته کله قوچی، اکبری، احمد آقایی و فندقی به عنوان ارقام مهم و مشهور تجاری پسته در ایران، هر کدام با کیفیت ها و انس های متفاوتی عرضه می شود.

و از آن جایی که هیچ گاه تمامی کشورهای دنیا، از شرایط یکسانی برای خرید و سفارش انواع پسته پیروی نمی کنند، بنابراین هر پسته برای تجارت جهانی بایستی به درستی انتخاب شود.

به عنوان مثال کاملاً واضح است که برای یک کشور قیمت محور، ارائه ی پسته های لوکس و درشت اکبری، با استقبال چندانی رو به رو نمی شود و از این رو بهترین پیشنهاد برای این قبیل کشورها، ارقامی مانند احمد آقایی و فندقی به ویژه در انواع دهن بست و آب خندان خواهد بود.

و یا در یک کشور کیفیت محور، ارائه ی پسته های ریز و دهن بست فندقی، اگر چه قیمت پایین تری داشته و حتی به لحاظ استاندارد آفلاتوکسن مورد تأیید هستند، مناسب نمی باشد.

در واقع یک شرکت صادرات پسته قبل از انتخاب نوع محصول، بایستی مشتری و بازار خود را بشناسد.

کاملاً واضح است که شناسایی بازار هدف تنها به بحث کیفیت و یا قیمت انواع پسته منتهی نمی گردد.

بلکه مواردی مانند بسته بندی پسته را نیز شامل می شود.

که این مسئله هم به لحاظ ظاهر بسته بندی و نوع مواد استفاده شده در بسته بندی و هم از نظر نکاتی مانند ارائه ی وزن های مناسب مورد اهمیت خواهد بود.

اهمیت بسته بندی پسته برای شرکت صادرات پسته

همان طور که می دانید، با پیشرفت روز افزون بهداشت در جوامع گوناگون، نحوه ی زندگی افراد تغییرات قابل توجهی داشته است.

این امر ابعاد گوناگون زندگی انسان را در بر گرفته و به خصوص در مورد تغذیه ی افراد بسیار پراهمیت جلوه نموده است.

به عنوان مثال، استفاده از انواع محصولات گوناگون در گذشته در خارج از بسته بندی، امری رایج و متداول بود و یا حداقل بسته بندی های ساده ای را شامل می شد.

اما امروزه صنعت بسته بندی پیشرفت قابل توجهی داشته و این امر صنایع غذایی را دچار تحول بزرگی کرده است.

به گونه ای که کشورهای قدرتمند در این بخش، انواع مواد غذایی را در بهترین بسته بندی ها برای مصارف داخلی و صادرات آماده نموده اند.

پیش تر اشاره شد که آمریکا با پیشرفت قابل ملاحظه در این بخش، جایگاه بسیار خوبی در صادرات پسته پیدا کرده است.

بنابراین شرکت صادرات پسته بایستی علاوه بر این که در بحث نوع پسته انتخابی باید کاملاً هوشمندانه عمل کند، از لحاظ بسته بندی نیز شرایط خوبی را ارائه دهد.

همان طور که می دانید، متأسفانه بخش اعظمی از صادرات پسته ی ایران به صورت فله ای انجام می گیرد که علاوه بر بحث کاهش ارزآوری، موجب تهدید فرصت برندسازی پسته ایرانی می گردد.

اگر چه نیازمند پیشرفت بیشتری در صنعت بسته بندی هستم، اما در حال حاضر نیز ظرفیت های خوبی داریم که زمینه را برای صادرات پسته بسته بندی آماده نموده است.

به عنوان مثال استفاده از صنایع دستی ایران به عنوان بخشی از فرهنگ غنی ایرانی، از بهترین گزینه ها برای بسته بندی پسته خواهد بود.

چرا که صنایع دستی ایران مورد توجه بسیاری توسط گردشگران و بازدید کنندگان خارجی قرار گرفته و بنابراین تلفیق این هنر با محصول خوش طعم ایرانی، می تواند یک انتخاب عالی برای شرکت صادرات پسته محسوب گردد.

البته در این خصوص نیز بایستی ظرفیت اقتصادی و فرهنگی کشور هدف به خوبی مورد ارزیابی قرار گیرد.

به صورت کلی، حال که رقیبی قدرتمند در عرصه تولید و صادرات پسته داریم، بایستی در تمامی ابعاد تولید تا فروش به روز و آگاهانه عمل نماییم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 5 =