صادرات زعفران ایرانی انواع نگین – سرگل – پوشال

صادرات زعفران ایرانی در انواع نگین – پوشال – سرگل به مقاصد مختلفی از جمله کانادا – کرجستان – چین – ترکیه – آلمان – امارات – عمان و حتی امریکا و بسیاری دیگر از کشور های اروپا صورت می گیرد و از این رو ما نیاز به اطلاعات تکمیلی در ارتباط با فروش این محصول داریم.

از دیر باز ایران به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده زعفران در دنیا بوده و توانسته است با کیفیت ترین انواع زعفران را برای مصارف مختلف در بازار جهانی عرضه کند.

بر اساس مطالعاتی که ما در بازار بین المللی انجام دادیم، به این نتیجه رسیدیم که اگرچه رقبایی در زمینه تولید زعفران داریم، اما با این حال بسیاری از مشتریانی که زعفران را می شناسند، سعی می کنند تا این محصول خوب ایرانی را استفاده کنند.

نکته جالب در مورد زعفران ایرانی این است که زعفران کشورمان به لحاظ طعم، عطر و دیگر مشخصات سنجش کیفی محصول در بالاترین سطح کیفی قرار داشته و نمی توان هیچ رقیبی را برای این محصول خوب کشورمان متصور بود.

از این رو ما بر آن شدیم تا در این مقاله اطلاعات خوبی را در ارتباط با صادرات زعفران ایرانی در اختیار شما قرار دهیم.

میزان صادرات زعفران ایرانی

قبل از این که بگوییم بهترین بازار برای فروش زعفران ایرانی کجاست، قطعا شاید ارائه برخی از آمار ها در ارتباط با میزان و نحوه صادرات زعفران ایرانی بتواند کمک زیادی را به باز شدن ذهن شما در مورد این محصول نماید.

در ابتدا بپردازیم به میزان تولید، که اگر تولیدی نباشد قطعا صادراتی در کار نخواهد بود…

حجم تولید زعفران در ایران به نسبت دیگر کشور ها تقریبا چیزی در حدود 90% تا 95% تولید بوده و دیگر کشور های دنیا تولیدی معادل با 5% از کل زعفران دنیا را دارند.

البته نکته مهم در ارتباط با این بحث این است که کشور هایی همانند افغانستان، اسپانیا و چین برنامه ریزی هایی را برای تولید بیشتر زعفران دارند و نیاز است تا مدیران ارشد ایرانی، برنامه ریزی های لازمه را جهت افزایش میزان تولید محصولات باکیفیت داشته باشند.

صادرات زعفران ایرانی به کشور های مختلفی صورت می گیرد که بر اساس اطلاعات ما کشور های خریدار زعفران ایران  در حال نزدیک شدن به یک آمار بسیار خوب یعنی چیزی در حدود 60 کشور می باشد که در این بین کشور های اسپانیا، آلمان، امارات، چین، کانادا، هنگ کنگ، سوئد در دسته بهترین خریدار های زعفران ایرانی قرار می گیرند.

تنها نکته تاسف بار در ارتباط با صادرات زعفران ایرانی این است که چیزی در حدود 98% از زعفران کشور ما به صورت فله صادر می شود!

و دردناک تر آن که اگر چه در زمینه صادرات زعفران اولیم اما در حوزه ارز آوری این محصول در رده هفدم دنیا قرار داریم و اینجاست که اهمیت بسته بندی و صادرات زعفران بسته بندی خود نماییی می کند.

بازار صادرات زعفران ایرانی

در بالا اندکی در مورد بازار های صادراتی زعفران ایرانی برای شما توضیحاتی دادیم و بیان شد که چه کشور هایی بیشترین میزان خرید را از کشور ما دارند.

یکی از مسائلی که باید در این بخش مطرح کنیم این است که چه کنیم تا بازار های صادرات زعفران در اروپا – آسیا و امریکا را گسترش دهیم؟

بازار زعفران ایران به خودی خود هر روز در حال گسترش است، اما مساله ای که در این ارتباط اهمیت دارد، این است که ما بازار های صادراتی زعفران بسته بندی شده خود را در سطح دنیا افزایش دهیم تا مشتریانی که برای خرید به بازار جهانی زعفران مراجعه می کنند، با نام و برند ایرانی بیشتر آشنا شوند.

قطعا برای بدست آوردن بازار صادراتی زعفران نیاز است تا شرکت های صادرکننده زعفران با دید حرفه ای تری بازار را دنبال کرده و با بازار پردازی و بازاریابی بهتر محصولات بتوانند جای برند های ایرانی را در دنیا پر کنند.

در جلسه ای که ما اخیرا با یکی از مدیران کمپانی های اسپانیایی داشتیم، مدیر مربوطه که شخصی به نام پینتو بود آمار و ارقامی را به ما ارائه کرد که باعث تحیر ما در حین مذاکره شده بود.

این شخص با خرید زعفران به صورت مدت دار از کشاورزان منطقه تربت حیدریه و انتقال آن به اسپانیا توانسته بود روشی خاص برای فرآوری پیدا کرده و رقمی معادل به 296 میلیون تومان ارز آوری را از هر کیلو گرم زعفران برای خود به ارمغان آورد.

و جالب تر آن بازار فروش خود را در اروپا رها کرده بود و تنها تمرکز خود را بر روی فرآوری زعفران و صادرات این فرآورده به چین قرار داده بود.

تنها چیزی که در آن جلسه مدام از ذهن من می گذشت این بود که چرا ما که تولیدکننده زعفرانیم و تا این حد در مسائل مختلف مدعی هستیم نتوانسته ایم این کار را انجام دهیم؟

سوالی که هنوز در ذهن من پاسخ روشنی ندارد….

صادرات زعفران ایرانی بسته بندی

کوچک ترین کاری که ما صادرکنندگان می توانیم برای خشکبار کشورمان انجام دهیم، صادرت انواع زعفران اعم از نگین – پوشال – سرگل به صورت بسته بندی شده می باشد.

قطعا اگر ما نتوانسته ایم همانند پینتو در زمینه فراوری موفق باشیم، باید بتوانیم در زمینه بسته بندی زعفران حرفی برای گفتن داشته باشیم.

اما همان طور که بیان شد، برای این امر باید بررسی هایی صورت گیرد تا بتوانیم بر اساس نیاز بازار های هدف خود اقدام به فروش زعفران بسته بندی کنیم.

اقداماتی که باید در این مورد انجام دهیم شامل:

  • شناخت بهترین بسته بندی برای فروش در بازار هدف
  • شناسایی اوزان مورد نظر مشتریان در بازار مورد نظر
  • استفاده از زعفران محبوب مشتریان در کشور مورد نظر به عنوان مثال اگر امریکا باشد باید زعفران سرگل ممتاز استفاده کرد.
  • کشف تارگت های قیمتی رقبا
  • و….

می باشد.

در صورتی که مایل به مطالعه مقالات مفید دیگر در زمینه زعفران هستید می توانید مقالات:

را نیز مطالعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + سه =