عرضه مستقیم انواع زرشک بسته بندی پفکی صادراتی

زرشک بسته بندی پفکی صادراتی برای فروش و عرضه مستقیم در انواع بازارهای جهانی، انتخابی بهتر از لحاظ برندسازی، نگهداری و ارزآوری در مقایسه با رقم فله ای می باشد.

اگر چه زرشک به عنوان محصولی که در ایران در حجم بسیار قابل توجهی تولید می شود و کشور ما رتبه ی اول جهانی را دارد، اما هنوز این محصول  چندان در بازار خارجی شناخته شده نبوده و از این رو تجارت جهانی آن نیز از وضعیت قابل قبولی برخوردار نیست.

هر چند در چند ساله ی اخیر، با کمک روش های به روز فروش اینترنتی زرشک، بر تعداد مشتریان خارجی زرشک ناب ایرانی افزوده شده اند.

اما بدون شک با سرمایه گذاری و برنامه ریزی دقیق در خصوص افزایش تبلیغات و بازاریابی این محصول، می توان در آینده ای نزدیک، شاهد صادرات گسترده ی زرشک ایرانی همچون زعفران بود.

اهمیت استفاده از زرشک بسته بندی پفکی برای صادرات

همان طور که می دانید، صادرات بسیاری از محصولات کشاورزی و خشکباری همچون پسته و حتی زعفران، بیشتر به صورت فله ای و بدون استفاده از بسته بندی های مناسب صورت می گیرد.

کاملاً واضح است که این روش از صادرات نه تنها موجب کاهش ارزآوری می گردد، بلکه فرصت بسیار عالی برندسازی را نیز از کشور می گیرد.

بدون شک این مسئله لطمات قابل توجهی بر پیکره ی تولید و صادرات محصولات ایرانی خواهد زد.

به عنوان مثال صادرات فله زعفران به کشوری مانند اسپانیا، یک فرصت فوق العاده برای بسته بندی مجدد و فروش با برند این کشور در بازار جهانی فراهم آورده است.

این در حالی است که به جای این که مشتری در بازار های جهانی نام زعفران ایرانی را بر روی بسته بندی های شیک اسپانیا ببیند، نام یک برند خارجی را مشاهده می کند.

طبیعی است که در این حالت، مشتریان در خصوص تولید و صادرات زعفران از ایران به عنوان اصلی ترین و بزرگ ترین کشور جهان غافل مانده و نام اسپانیا بر اذهان می ماند.

از تأثیر شگفت انگیز برندسازی هم که نمی توان غافل شد.

بنابراین اگر قرار است شاهد توسعه ی صادرات زرشک ایرانی باشیم، باید قبل از هر چیز تمامی پیش زمینه های صادراتی از جمله بسته بندی را آماده کنیم.

البته لازم به ذکر است که فواید بسته بندی تنها به دو مقوله ی اقتصادی آن یعنی ارزآوری بیشتر و حتی برندسازی مربوط نمی شود.

بلکه نگهداری خواص و حفظ کیفیت زرشک نیز، بدون استفاده از یک بسته بندی مناسب قابل تضمین نخواهد بود.

شکی نیست که بخش قابل توجهی از تجارت، برخاسته از اعتماد به طرف مقابل است و اگر بار بی کیفیت به مشتری خارجی تحویل داده شود، نه تنها معامله ی اول به هم می خورد، بلکه دیگر مشتری تمایلی به ادامه ی همکاری نخواهد داشت و سخت بتوان دوباره اعتماد وی را جلب نمود.

این در حالیست که در صورت استفاده از یک بسته بندی مناسب می تواند، ضمن حفظ کیفیت زرشک، زمینه های خوبی برای تبلیغات و تداوم تجارت خارجی فراهم نمود.

انواع زرشک بسته بندی پفکی

حال که به اهمیت زرشک بسته بندی در صادرات پی بردیم سوالی که پیش می آید، نوع بسته بندی مناسب است.

این که چه وزن، شکل، جنس و به طور کلی چه کیفیتی از بسته بندی برای زرشک ارجحیت دارد؟

در ابتدا باید به این نکته اشاره شود که از میان ارقام تجاری زرشک ایرانی یعنی دانه اناری و پفکی، زرشک پفکی از کیفیت بیشتری برای صادرات برخوردار است.

این در حالیست که به جهت سخت بودن روش خشک کردن زرشک پفکی، قیمت بالاتری نیز در مقایسه با زرشک دانه اناری دارد.

اما واضح است که در دنیای امروز، آن چه برای تعداد قابل توجهی از مشتریان مطرح است ابتدا بحث کیفیت و سپس قیمت است.

بنابراین زرشک بسته بندی پفکی بهترین گزینه ای است که برای صادرات می توان پیشنهاد داد.

اما در بحث انتخاب بسته بندی زرشک پفکی باید به موارد زیر توجه کرد:
زرشک محصولی است که نیازمند شرایط درست برای نگهداری است و در غیر این صورت شاهد افت کیفیت زرشک خواهیم بود.

در واقع زرشک قرمز پفکی که بهترین نوع زرشک است در یک شرایط نادرست نگهداری، تبدیل به زرشکی تیره و مایل به سیاه می گردد.

این امر باعث شده تا بسیاری از بسته بندی های کوچکی که حتی در فروشگاه های داخلی ایران عرضه می شود، در مدت زمانی حتی کمتر از سه ماه دچار تیرگی و افت کیفیت گردد.

به طور کلی بهترین شرایط نگهداری زرشک بسته بندی پفکی محیط خشک و خنک است که باید به طور مناسب و متعادلی تنظیم گردد.

به این معنی که اگر در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد، زرشک تیره می شود.

و یا در دمای با رطوبت پایین تر از استاندارد، به سمت خشکی و حتی سفید رنگ شدن و افت کیفیت پیش می رود.

از این جا روشن می شود که صادرات زرشک بسته بندی پفکی نیازمند دقت بیشتری است تا در مقصد و با توجه به اختلاف دما و رطوبت آن با مبدأ، زرشک کیفیت خود را از دست ندهد و معامله با بهترین شرایط خود انجام گیرد.

بنابراین و به ویژه برای موارد صادراتی زرشک بسته بندی پفکی، استفاده از کارتن هایی که امکان تبادل رطوبت و هوا در میان دانه های زرشک وجود دارد یک گزینه ی مناسب محسوب می شود.

طبیعی است که برای بسته بندی های کوچک تر، می توان از کاغذی و مقوایی استفاده کرد.

البته باید توجه داشت که در این حالت بایستی بین بسته بندی ها نیز هوا در جریان باشد و بنابراین چیدن بیش از حد بسته بندی ها بر روی هم نیز مناسب نمی باشد.

به طور کلی استفاده از زرشک بسته بندی پفکی برای صادرات، انتخابی فوق العاده مناسب در مقایسه با صادرات زرشک فله ای است و اساساً به دلیل تأثیر تغییرات رطوبتی و دمایی محیط بر روی کیفیت بار، صادرات زرشک به صورت فله ای اصلاً توصیه نمی گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − شش =