فروش انواع مغز پسته دهن بست فندقی – اکبری – کله قوچی

مغز پسته دهن بست فندقی – اکبری – کله قوچی علاوه بر این که بهترین شرایط را به لحاظ آفلاتوکسین دارد؛ به لحاظ قیمت فروش نیز اعداد مناسب تری برای انواع بازارهای جهانی به همراه دارد.

پسته به عنوان یک مغز دانه ی پرفروش و پرمصرف در کشورهای مختلف جهان شناخته شده و در صنایع غذایی مختلف از جمله شیرینی پزی، شکلات و بستنی سازی، تهیه ی دسر، فرآورده های گوشتی مانند کالباس و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود.

بنابراین طبیعی است که خرید و فروش انواع پسته در بازارهای جهانی مختلف رقم بالایی از معاملات خشکبار را در بر گیرد.

در این میان کشور ایران به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کننده های پسته در جهان، یکی از مبدأهای خرید محصول برای تاجران و شرکت های بازرگانی مختلف محسوب می شود.

و همه ساله شاهد صادرات انواع پسته ایرانی به ویژه فندقی، اکبری، کله قوچی و احمد آقایی و البته فرآورده های آن به ویژه مغز پسته هستیم.

در واقع با توجه به این که مغز پسته بیشترین کاربرد را در صنایع غذایی دارد بنابراین کاملاً بدیهی است که صادرات مغز پسته نیز بیشترین حجم صادرات محصولات پسته را شامل شود.

مغز پسته دهن بست و سایر انواع

اما چه انواعی از مغز پسته در ایران تولید می شود.

به صورت کلی مغز پسته از دو نوع پسته رسیده یا نارس تولید می گردد که در نوع نارس آن یعنی زمانی که پسته هنوز کال است و رنگ سبزی دارد، مغز پسته سبزتر و با کیفیت و عطر و طعمی عالی و ویژه همراه است که به آن مغز پسته کال می گویند.

این رقم از پسته به دلیل سختی تولید آن اولاً در حجم کمتری تولید می گردد و ثانیاً محصولی با قیمت بالا بوده و بیشتر مصارف صادراتی دارد.

کشورهایی مانند ایتالیا که در صنایع شیرینی پزی جایگاه ویژه ای دارند به عنوان مشتریان این نوع از مغز پسته محسوب می شوند.

البته لازم به ذکر است این نوع از مغز پسته دارای کیفیت و درجه بندی های مختلفی می باشد که قاعدتاً از حیث مسائلی مانند سبز بودن، درشتی و عطر و طعم متفاوت بوده و هر کدام قیمت خاص خود را خواهند داشت.

از طرفی مغز پسته کال هر منطقه از ایران نیز کیفیت خاص خود را دارد و در بهترین حالت، مغز پسته سبز قزوین به عنوان بالاترین درجه کیفیت مغز پسته کال یا سبز ایرانی شناخته می شود.

اما برخی از سایر انواع مغز پسته ی ایرانی عبارتند از:

  • مغز پسته رسیده یا گلدار
  • مغز پسته ارگانیک
  • مغز پسته لپه
  • مغز پسته دهن بست

مغز پسته رسیده که کاملاً مشخص است و از پسته های رسیده به دست می آید.

در نوع دوم نیز پسته باید در شرایط کاملاً طبیعی و به دور از هر گونه آفت کش ها و سموم و هر نوع عاملی طبیعی که در رشد گیاه روند غیر طبیعی ایجاد کند تولید گردد.

مغز پسته لپه مغز پسته ای است که در آن مغز پسته مانند دو لپه ی لوبیا از هم جدا شود و عموماً برای مصارفی مانند تولید گز و سوهان بسیار مناسب می باشد.

مغز پسته دهن بست مناسب صادرات

اما مغز پسته دهن بست که مهمترین نوع مغز پسته در این مقاله می باشد، از پسته های دهن بست تولید می گردد.

همان طور که می دانید، پسته های رسیده به حالت کلی به دو صورت دهن بست و یا خندان وجود دارند که از هر دو مورد یاد شده می توان برای مغز گیری استفاده کرد.

اما چرا مغز پسته دهن بست؟ و چرا اصولاً کشورهایی که در استانداردهای بهداشتی چارچوب های محکمتری دارند این رقم از پسته و مغز پسته را ترجیح می دهند.

آیا صرفاً قیمت پایین تر مغز پسته دهن بست در مقایسه با پسته های خندان موجب این تمایز می شود یا مسئله ی دیگری در میان است؟

در پاسخ باید به بحث بهداشت پسته دهن بست اشاره کرد.

در واقع وجود سمی به نام آفلاتوکسین و استانداردهای ویژه ای که برای واردات پسته برای برخی از کشورها وجود دارد، مانع از صادرات آن می شود و باید درصد آفلاتوکسین در حد مجاز باشد.

متأسفانه پسته های خندان به شدت در معرض این آسیب قرار دارند در حالی که پسته های دهن بست در انواع مختلف اکبری، کله قوچی، احمد آقایی و فندقی شرایط بسیاری ایده آلی برای اخذ مجوز آفلاتوکسین دارند.

اما از میان انواع مغز پسته دهن بست کدام یک مناسب فروش و به ویژه صادرات است؟

همان طور که گفته شد به دلیل بحث استاندارد آفلاتوکسین در پسته های دهن بست، برای کشورهایی مانند اتحادیه ی اروپا، مغز پسته دهن بست بهترین انتخاب برای صادرات مغز پسته است.

اما در میان ارقام مختلف پسته، این پسته فندقی است که بهترین شرایط را برای انتخاب دارد.

قیمت پایین این رقم از پسته در مقایسه با سایر انواع بیان شده به عنوان امتیاز ویژه ای است که برای وارد کنندگان بسیار مهم است.

در واقع  اگر چه ابتدا بحث کیفیت مطرح است اما باید در نظر داشت که با وجود پسته های آمریکا که در حال حاضر بازارهای جهانی را با بهترین شرایط قیمتی و حتی بسته بندی تسخیر کرده است، تنها به صرف طعم و کیفیت برتر نمی توان فروش و تجارت موفقی در عرصه ی جهانی داشت.

از این رو ارائه ی بهترین قیمت در کنار بهترین کیفیت و استاندارد آفلاتوکسین و طعم و عطر ویژه ی مغز پسته دهن بست فندقی، شرایط بسیار خوبی برای واردات مغز پسته از ایران فراهم خواهد نمود.

مسئله ای که در کنار توجه به اصلاح زیر ساخت های تولید و عرضه ی پسته ی ایرانی، می تواند جایگاه جهانی پسته ایرانی را تا حدودی حفظ نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 14 =