فروش زعفران بسته بندی شده باکیفیت صادراتی سرگل

فروش زعفران بسته بندی شده باکیفیت صادراتی سرگل و نگین چه از نظر ارزآوری و چه به لحاظ برندسازی و تبلیغات، تأثیر زیادی بر توسعه ی بازار جهانی این محصول می گذارد.

همان طور که می دانید فروش و تجارت، مهمترین بخش هر بخش تولیدی را تشکیل می دهد و بدون در نظر گرفتن این قسمت، تولید هر چند با کیفیت و شرایط بسیار عالی صورت گیرد، کار اقتصادی موفقی شکل نخواهد گرفت.

بر این اساس همزمان که تولید کنندگان محصولات مختلف بایستی تمرکز بیشتری بر افزایش کیفیت محصولات داشته باشند، لازم است در بعد فروش نیز برنامه ریزی شده عمل کنند.

به عنوان مثال زعفران ایرانی در ارقام مختلف سرگل، نگین و پوشال به لحاظ کیفی و کمی از وضعیت بسیار خوبی برخوردار بوده و از سوی دیگر مصرف کنندگان قابل توجهی نیز در بازار جهانی دارد.

همین عامل زعفران را به محصولی استراتژیک در حوزه ی کشاورزی تبدیل نموده است.

اما اگرچه نیاز مشتریان جهانی به این محصول زمینه را برای فروش در سطح صادراتی نیز آماده کرده و همه ساله صادرات زعفران بخش قابل توجهی از فروش این محصول را به خود اختصاص می دهد.

اما این مسئله به معنای این نیست که در بعد فروش کاملاً درست و موفق عمل کرده ایم.

اهمیت توجه به فروش زعفران بسته بندی شده در بازار جهانی

در واقع اگر چه در رابطه با فروش زعفران مشکل چندانی نداریم، اما هنگامی که صحبت از یک فروش موفق به میان می آید، منظور صرفاً فروش به معنای انجام معامله بر اساس ایجاد ارتباط بین فروشنده و خریدار نیست.

در واقع مهم است که خریدار، فروشنده را تحت چه عنوانی بشناسد، به عنوان مثال این که فروشنده خود تولید کننده زعفران است یا صرفاً فروشنده می باشد.

این امر در بحث تجارت جهانی و برای صادرات محصول از اهمیت زیادی برخوردار است.

و متأسفانه بی توجهی به این امر باعث شده، که زعفران مرغوب ایرانی را نه به نام ایران، که به نام کشورهایی مانند اسپانیا بشناسند.

علت هم کاملاً واضح است.

زعفران ایرانی به صورت فله ای و در حجم بسیار بالا به کشورهایی مانند اسپانیا وارد می شود، و برنامه ریزی این کشور برای بسته بندی موجب شده تا زعفران با نام این کشور جهانی شود.

بنابراین یکی از مهمترین کارهایی که بایستی در عرصه ی تجارت و صادرات زعفران برداریم، اصلاح روش فروش و صادرات است.

در صورتی که فروش زعفران بسته بندی شده را در اولویت صادرات قرار دهیم، دیگر مجالی برای کشورهای وارد کننده پیدا نمی شود تا زعفران ایرانی را با نام خود وارد بازارهای جهانی کنند.

واضح است که فروش زعفران بسته بندی شده از چندین جهت به نفع فروشنده خواهد بود.

اولین تأثیر آن در بحث ارزآوری است.

این امر نه تنها در خصوص زعفران بلکه سایر محصولات نیز اهمیت زیادی دارد.

به طوری که امروزه بسته بندی تأثیر بسیار زیادی در افزایش ارزآوری محصولات مختلف داشته و سود حاصل از فروش زعفران بسته بندی شده، قابل مقایسه با فروش فله ای آن نخواهد بود.

در این صورت صادرات زعفران فله ای بیش از آن که سود آور باشد به ضرر کشاورزان و تولید کنندگانی است که با دشواری این محصول را تولید می کنند و در مقابل سود چندانی عایدشان نمی شود.

و در مقابل کشور وارد کننده تنها با اعمال بسته بندی مناسب می تواند، با سودی بسیار بیشتری زعفران ایرانی را در بازار جهانی وارد نماید.

اما علاوه بر بحث ارزآوری، بحث برندسازی نیز مطرح می شود.

همان گونه که بیان شد، زعفران ایرانی در بازارهای جهانی به نام کشورهایی مانند اسپانیا شناخته می شود.

این بدان معناست که برای خرید مجدد این محصول، مشتریان خارجی کشور اسپانیا را می شناسد، چرا که برند زعفران با این نام معروف شده است.

این در حالی است که با تغییر روش فروش و صادرات زعفران از حالت فله ای به فروش زعفران بسته بندی شده، می توان گامی بسیار مثبت در جهت اصلاح برندسازی زعفران ایرانی برداشت.

و به مرور زمان تأثیر آن را در افزایش میزان صادرات این محصول به کشورهای مختلف جهان به همراه ارزآوری فوق العاده ی آن، شاهد بود.

فروش زعفران بسته بندی شده سرگل و نگین

البته مشخص است که برای بحث صادرات زعفران بسته بندی، نیازمند تقویت ساختار بسته بندی مواد غذایی و از جمله زعفران هستیم.

اما هم اکنون نیز ظرفیت های خوبی برای شروع و تقویت این حوزه داریم.

در واقع اگر چه کشوری مانند اسپانیا در زمینه ی بسته بندی زعفران بسیار قوی عمل کرده و شرایط لازم را دارد؛ اما ایران نیز از پتانسیل های خوبی برخوردار است.

به عنوان مثال صنایع دستی ایرانی به عنوان یک پتانسیل کم نظیر و شاید بی نظیر برای بحث بسته بندی انواع محصولات و از جمله زعفران مرغوب سرگل و نگین محسوب می شود.

استفاده از انواع ظروف خاتم به عنوان یک بسته بندی شیک و فوق العاده ی ایرانی نمونه ای از بهترین مثال ها در بحث استفاده از صنایع دستی برای فروش زعفران بسته بندی شده می باشد.

بدیهی است که وقتی صنایع دستی ایرانی، گردشگران و توریست های بسیاری را مجذوب می کند، تلفیق آن با یک محصول مرغوب ایرانی، زمینه ساز استقبال قابل توجهی از سوی مشتریان خارجی خواهد بود.

البته واضح است که برای اصلاح روش صادرات زعفران از فله ای به فروش زعفران بسته بندی شده، نیازمند کاری کاملاً اساسی و برنامه ریزی شده هستیم.

امید است با توجه بیشتری که در چند ساله ی اخیر به این حوزه صورت گرفته، در آینده ای نزدیک صادرات زعفران به صورت فله ای به حداقل ممکن برسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =