قیمت توت خشک عمده

قیمت توت خشک عمده صادراتی طرقبه

قیمت توت خشک عمده پارامتر های مختلفی دارد که جای بحث بسیاری دارد! به خصوص هنگامی که پای توت طرقبه وسط باشد …

همه ما می دانیم که بیشترین حجم توت خشک تولیدی در مشهد، توسط کشاورزان طرقبه ای صورت گرفته و این عزیزان هر یک نقش به سزایی را در تولید هر چه باکیفیت تر این محصول ایفا می کنند.

یکی از بحث هایی که همیشه در بحث امور صادراتی مطرح است، قیمت محصولی است که برای صادرات عرضه می شود و ما قصد داریم تا در این مقاله به صورت کامل در مورد فرایند قیمت گذاری توت خشک صادراتی با شما به بحث و گفتگو بنشینیم.

توت خشک صادراتی مجموعه آرین

همان طور که می دانید قیمت گذاری یک کالا بر اساس دو دیدگاه مختلف صورت می گیرد، پارامتر های کلی بازار و پارامتر های مربوط به خود جنس ….

پارامتر های کلی بازار موثر بر قیمت توت خشک عمده طرقبه چیست؟

اولین و مهم ترین پارامتر، عرضه و تقاضاست!

عرضه و تقاضا در هر بازاری اعم از تاکسی های اینترنتی تا بازار توت خشک و بازار پوشاک اصلی ترین مساله ای است که بر قیمت توت خشک موثر است، به عنوان یک مثال واضح می توان انفجار قیمتی سال 98 را مثال زد که در طی سال زراعی 98 توت خشک به میزان کمی برداشت شد و از طرف دیگر بازار صادراتی این محصول رونق بسیار خوبی گرفته بود، این موضوع باعث کمبود جنس در بازار و افزایش شدید قیمت های این محصول شد.

جالب است بدانید که در طی سال 1400 تا 1401 توت خشک به فراوانی در بازار بود و بعضا با کاهش قیمت نیز رو به رو می شد و معضلی در ارتباط با تامین کالا در بازار وجود نداشت، این موضوع باعث شد تا قیمت ها ثابت و در برخی از روز ها با کاهش نسبی قیمت ها رو به رو شویم.

دومین پارامتر بیرونی، مصرف بازار صادراتی است!

در بالا نیز اشاره کردیم که هر چه مصرف بازار صادراتی بالاتر باشد، قاعدتا نیاز بازار بیشتر شده و قیمت ها بالاتر خواهد رفت، البته این تمام چیزی نیست که در بازار صادراتی وجود دارد.

پارامتر هایی هم چون نرخ دلار، نحوه برگشت پول و …. بر رونق بازار صادراتی تاثیر داشته و هر چه این امور با تسهیل بیشتری انجام شود، قاعدتا صادرات بیشتر خواهد بود.

سومین پارامتر بیرونی، نوع بسته بندی است!

بله درست است، نوع بسته بندی!

نوع بسته بندی هر محصولی اعم از زعفران، زرشک و توت خشک بر قیمت این محصول تاثیر گذار است، اگر مشتری درخواست خرید به صورت بسته بندی های کوچک را داشته باشد، قطعا قیمت محصول عمده بالاتر رفته ولیکن در بسته بندی های معمولی مثل کارتن ها و … تاثیر آنچنانی بر قیمت مشاهده نمی شود.

عوامل داخلی قیمت توت خشک عمده

هنگامی که ما برای خرید یک محصول به کشاورز مراجعه می کنیم، پارامتر های مختلفی را برای خرید در نظر می گیریم که آن ها را برای شما در این بخش بر اساس درجه اهمیت بیان خواهیم کرد:

نوع توت خشک:

مشهد به صورت کلی دو نوع توت خشک تولید می کند، توت خشک نقلی و توت خشک رسمی که در این بین توت خشک نقلی ارزان تر بوده و توت رسمی فراوان تر ولیکن گران ترین قیمت را بین تمامی توت خشک های تولیدی کشور دارد.

میزان درشتی:

این موضوع کامل طبیعی است، که هر چه توت خشک شما درشت تر باشد، قیمت آن بالاتر بوده و هر چه از سایز آن کاسته شود، قیمت پایین تر می آید.

تمیز بودن جنس:

این پارامتر در هنگام خرید از کشاورز اهمیت زیادی دارد، بسیاری از کشاورزان متاسفانه دقت زیادی در تمیز جمع کردن توت خشک خود ندارند و این موضوع باعث می شود تا سنگ و چوب زیادی همراه توت های انان در داخل بار باشد، این مهم هنگامی خود را نشان می دهد که محصول سورت شده و حجم زیادی از بار را پرتی شکل می دهد.

به عنوان مثال شما فرض کنید که محصولی را خریداری کرده اید که چوب، سنگ، برگ و … دارد، اگر 10% وزنی کل را این اجزا تشکیل دهد، هنگام سورت حداقل 15% از حجم توت شما کم شده تا بتوانید آن را از داخل بار جدا کنید و این 15% به علاوه هزینه کارگری روی قیمت های تمام شده منظور خواهد شد که رقم بسیار زیادی است.

میزان سفیدی توت خشک:

این پارامتر یک شاخص کاملا نسبی بوده و هر چه توت خشک سفید تر باشد، قاعدتا مشتری پسند تر بوده و قیمت آن بالاتر است.

سفیدی در کنار درشتی

زمانی که سفیدی در کنار درشتی جنس باشد، قطعا قیمت محصول بالاترین سطح خود را خواهد داشت، اما در برخی موارد می بینیم که یک محصول تیره تر اما درشت نمی تواند قیمت بالایی را در بین محصولات ما داشته باشد.

اگر بخواهیم مطالب فوق را جمع بندی کنیم، باید این گونه بیان کنیم که قیمت توت خشک عمده صادراتی مجموعه ای از پارامتر های مختلف بیرونی و درونی است که در نهایت نرخ نهایی محصول را تعیین کرده و تجار می توانند با در نظر گرفتن هر یک از این پارامتر ها محصول مورد نظر را قیمت گذاری و خریداری نمایند.

در نهایت باید بیان کنیم که مجموعه خشکبار آرین با دارا بودن تجربه کافی در زمینه قیمت گذاری محصولات می توانند هم چون یک میانبر برای شما همکاران گرامی عمل کرده و محصولات مورد نیاز شما را با بهترین قیمت تهیه و خیال شما را از این بابت راحت نمایند.

با مجموعه بازرگانی خشکبار آرین همراه باشید تا بهترین و به روز ترین مقالات و محصولات را دریافت نمایید …..

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − 4 =