قیمت زعفران امسالی

قیمت زعفران امسالی خراسان انواع نگین – پوشال

قیمت زعفران امسالی در خراسان چند است؟ میزان تفاوت انواع پوشال و نگین چقدر است؟ آیا فقط عرضه و تقاضا بر نرخ محصول موثر است؟

بر کسی پوشیده نیست در فرایند تجارت زعفران قیمت یکی از مهم ترین پارامتر هایی است که هر تاجر هنگام خرید به آن دقت می کند، قطعا بحث قیمت گذاری زعفران در بازار است، که این قیمت گذاری متائثر از اتفاقات مختلفی در بازار می باشد.

بیایید تا با هم فرایند افت و خیر قیمت زعفران را بین فصل برداشت در سال 1399 تا فصل برداشت در سال 1400 را به صورت اجمالی بررسی کنیم و به صورت داستان وار این روند را بررسی نماییم.

در سال 1399 قبل از برداشت زعفران شایعاتی در ارتباط با افزایش قیمت این محصول در بازار به گوش می رسید که باعث شد زعفران نگین پرسی اول فصلی در بازار زعفران تا کیلویی 24 میلیون معامله شود، این در حالی بود که محصول مشابه پارسالی آن با قیمت 14 میلیون در حال معامله بود و هر گاه از بازاریان سوال می شد که این نرخ خرید محصول آیا توجیه اقتصادی دارد، با یک پاسخ رو به رو می شدیم، آن هم این بود که بله، امسال زعفران جدید دارای قیمت های بالایی خواهد بود.

با فراوان شدن زعفران در بازار و افت قیمت گل زعفران، به یک باره قیمت های این محصول به پایین تر از آن چه در سال قبل بود رسید و بسیاری از شرکت ها از این فرصت استفاده کردند تا بتوانند نیاز سالانه خود را خرید کنند، در آذر ماه و با پایان یافتن فصل برداشت زعفران، بسیاری از کشاورزان زعفران خود را برای فروش به بازار عرضه کردند و این موضوع باعث کاهش بیشتر قیمت ها شد.

در دی ماه و بهمن ماه اندکی افزایش قیمت زعفران در بازار وجود داشت و آن هم به دلیل افزایش مقطعی قیمت دلار در بازار و رونق نسبی صادرات بود، البته خرید های شرکت های بزرگ هم چون نوین زعفران و تعاونی روستایی اجازه افت قیمت ها را نمی داد و این موضوع باعث دلگرمی کشاورزان به افزایش قیمت شده بود، اما روند افزایش قیمت چنگی به دل نمی زد و رکودی مرگ بار بازار زعفران را فرا گرفته بود، با فرا رسیدن عید و تعطیلات کرونایی این رکود تشدید شد و عدم عرضه زعفران به بازار و از سویی دیگر خرید زعفران توسط شرکت ها متوقف شده بود….

این روند تا اواسط تابستان ادامه داشت که به یک باره به قول معروف فنر قیمتی زعفران در رفت و افزایش قیمت زعفران در کنار خرید شرکت و افزایش قیمت دلار و از سمتی کاهش ارائه زعفران به بازار باعث شد تا شاهد افزایش نرخ در بازار باشیم و این افزایش قیمت تا فصل برداشت محصول ادامه پیدا کرد و با توجه به این که ما از آینده بازار در مقطع فعلی آگاهی نداریم، نمی توانیم به صورت قطعی در ارتباط با اینده قیمت این محصول صحبت کنیم.

اما آنچه از این نوشته مشخص می شود آن است که چند پارامتر به صورت موازی بر قیمت زعفران امسالی موثر هستند:

1- عرضه و تقاضا

2- خرید شرکت های بزرگ

3- میزان عرضه زعفران توسط کشاورز

4- نرخ دلار

5- میزان صادرات

زعفران پوشال درجه یک

قیمت زعفران امسالی بر اساس نوع زعفران

قطعا نوع زعفران یکی از مهم ترین پارامتر ها موثر بر قیمت است که خود می دانید ارزان ترین نوع زعفران کنج یا سفیدی زعفران بوده و از سویی گران ترین نمونه آن نگین سوپر پرسی است که با دستگاه های اتومات خشک می شود …..

اگر بخواهیم به صورت جزئی تر در مورد قیمت زعفران امسالی بر اساس نوع آن صحبت کنیم، می توان گفت بعد از سفیدی زعفران، نرمه زعفران یکی از ارزان ترین موارد است، بعد از ان زعفران دسته می باشد.

زعفران پوشال گزینه بعدی در قیمت گذاری زعفران محسوب می شود، خود این نمونه زعفران به مدل هایی هم چون پوشال ضعیف به عنوان ارزان ترین، پوشال معمولی به عنوان گزینه متوسط قیمت و پوشال دستگاهی قلم دار به عنوان گرن ترین گزینه مد نظر می باشد.

معمولا زعفران پوشال توسط بسیاری از شرکت ها برای تولید سرگل مورد استفاده قرار می گیرد و در نتیجه زعفران سرگل در رده بعدی قیمت انواع زعفران قرار خواهد گرفت، البته وابسته به این که زعفران سرگل تولید شده تا چه میزان کیفیت داشته باشد، می توان گفت که قیمت روز آن هم متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال اگر زعفران سرگل دو بار الک شود و نرم آن گرفته شود، قطعا قیمت محصول به نسبت جنسی که نرمه آن الک نشده باشد، گران تر خواهد بود، البته این موضوع کاملا اختیاری بوده و هر مشتری خود می تواند تعیین کند که چه محصولی برای کارش مناسب تر است.

مورد بعدی و آخرین مورد که به عنوان گران ترین نوع زعفران آن را می شناسیم، زعفران نگین است، هنگامی که ما از زعفران نگین صحبت می کنیم، دنیای جدیدی رو به روی ما باز می شود، چرا که زعفران نگین خود دارای انواع بسیار مختلفی بوده و هر کسی که در تجارت زعفران فعال است، به خوبی می داند که این نمونه زعفران طیف های گسترده ای داشته و می تواند از بین محصولات مختلف بهترین گزینه را برای خود انتخاب کند.

در بین زعفران های نگین نمونه زعفران شبه نگین ارزان ترین نمونه بوده و بعد از آن زعفران نگین معمولی و سپس زعفران نگین درجه یک قرار می گیرد، در این بین زعفران سوپر نگین و سوپر نگین پرسی را شاید بتوان گران تر ارقام زعفران دانست.

با تمام تفاسیری که در بالا، برای زعفران ارائه شد، باز هم در صورتی که سوالی جهت تجارت این محصول دارید، می توانید با بخش فروش مجموعه ما در تماس، باشید در صورت وجود هر گونه ابهام در خدمت شما باشیم.

زعفران بسته بندی شده

مطالعه این مقاله را از دست ندهید …..
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =