قیمت فروش میوه خشک مکعبی استوایی مرغوب

میوه خشک مکعبی استوایی مرغوب به عنوان یکی از میوه خشک های وارداتی در بازارهای مختلف کشور و با در نظر گرفتن نوع محصول با قیمت های متفاوتی به فروش می رسد.

اگرچه استفاده از انواع خشک شده ی میوه ها تحت عنوان خشکبار از گذشته های دور و در کشورهای مختلف جهان مرسوم بوده است، اما استفاده از شیوه های جدید خشک کردن میوه، با ورود صنعت تغییرات چشمگیری داشته است.

به گونه ای که در حال حاضر انواع دستگاه های خشک کن توسط تولید کنندگان دستگاه های صنعتی، تولید و در دسترس مشتریان مختلف قرار گرفته است.

البته روش های خشک کردن تمامی دستگاه های از شیوه ی یکسانی پیروی نمی کند و بنابراین تفاوت در کیفیت ها و در نتیجه قیمت محصولات امری بدیهی است.

از طرفی با در نظر گرفتن این که تمامی انواع میوه های تازه به عنوان ماده ی اولیه ی تولید میوه خشک قیمت یکسانی ندارند و از طرفی برای به دست آمدن مقدار مشخص از هر کدام از انواع میوه خشک، میزان ماده اولیه ی یکسانی استفاده نمی شود، قیمت ها متفاوت خواهد بود.

اما در حال حاضر و در بازار ایران، چه نوعی از میوه خشک خرید و فروش می شود.

طبیعتاً مانند انواع خشکبار و آجیل مرسوم در بازار مانند انواع توت خشک، قیسی، مویز، کشمش، بادام، فندق، گردو سایر محصولات آجیلی، در مورد انواع میوه خشک نیز شاهد تنوع قابل توجهی هستیم.

به ویژه آن که این تنوع نه تنها شامل انواع میوه خشک ایرانی می گردد، بلکه انواع میوه خشک های وارداتی نیز جایگاه خوبی در بازار کشور پیدا کرده اند.

فروش انواع میوه خشک مکعبی استوایی

احتمالاً شما نیز در آجیل فروشی های لوکس و بزرگ، انواع میوه خشک های اسلایس یا حلقه ای را دیده اید.

میوه خشک توت فرنگی، آناناس، انبه، طالبی، خربزه، سیب، کیوی، خرمالو و بسیاری از انواع مختلف میوه خشک های اسلایس که یا در ظرف های بزرگ شیشه ای و یا در بسته بندی های شیک و زیبا به فروش می رسد.

این محصولات به دلیل تفاوت در رنگ های جذاب و زیبا و از طرفی تنوع در طعم، به عنوان یک محصول جدید، برای مشتریان جالب خواهد بود.

اما تمامی میوه خشک های عرضه شده در ایران به میوه خشک های تولید داخل مربوط نمی شود.

چرا که مانند انواع خشکبار وارداتی مانند مویز ازبک و افغان، بادام هندی و چینی و مواردای از این دست، بخش قابل توجهی از انواع میوه خشک های عرضه شده در بازار، به میوه خشک های وارداتی اختصاص دارد.

میوه خشک های که صرفاً از یک کشور خاص وارد نمی شود اما به صورت کلی بخش قابل توجهی از انواع میوه خشک های وارداتی را میوه خشک مکعبی استوایی تشکیل می دهد.

محصولاتی که از کشورهایی مانند تایلند وارد کشور می شود و به همین دلیل به این دست میوه خشک ها میوه خشک های استوایی و یا حتی حبه ای نیز گفته می شود.

در واقع شکل میوه خشک های استوایی به شکل مکعب و حبه ای است و به همین تحت عنوان میوه خشک حبه ای یا مکعبی نیز نامگذاری می شوند.

البته بخشی از انواع میوه خشک وارداتی نیز به ارقامی مانند گوجی بری، بلوبری، کرانبری، رزبری و بلک بری مربوط می شود که در واقع خشک شده ی همین میوه ها بوده و بنابراین به شکل مکعبی نمی باشد.

اما در میان انواع میوه خشک های وارداتی، میوه خشک مکعبی استوایی از استقبال خوبی برخوردار می باشد؛ اگر چه صرفاً میوه خشک های استوایی به شکل حبه ای خشک نمی شوند و انواع اسلایس آن ها نیز وجود دارد.

اما به صورت کلی فروشندگان آجیل و خشکبار سعی می کنند در کنار انواع میوه خشک های ایرانی، این قبیل محصولات را نیز به مشتریان خود عرضه نمایند.

بدین ترتیب تنوع بسیار خوبی به میوه خشک های عرضه شده در فروشگاه خود به عنوان محصولی که در مقایسه با سایر انواع خشکبار جدید است، خواهند داد.

برخی از انواع میوه خشک مکعبی استوایی به شرح زیر است:

  • زنجبیل
  • آناناس رنگی
  • آناناس زرد
  • پاپایا
  • پوملو
  • طالبی
  • انبه

همان طور که اشاره شد، این محصولات تحت عنوان میوه خشک حبه ای، تایلندی یا استوایی به فروش می رسند اما انواع اسلایس آن ها نیز تولید و وارد کشور می شود.

به عنوان مثال زنجبیل را می توان هم به صورت حبه ای و هم به صورت اسلایس شده در بازار خریداری کرد.

در مورد محصولی مانند آناناس نیز انواع آناناس اسلایس، آناناس زرد حبه، آناناس رنگی حبه و آناناس حلقه ای تولید می شود.

در هر صورت چه از نظر شکل ظاهری و چه به لحاظ طعم و کیفیت، انواع میوه خشک استوایی شرایط خوبی برای ارائه در بازار دارند.

قیمت میوه خشک مکعبی استوایی

اما در مورد قیمت میوه خشک های استوایی شرایط به چه صورت است؟

طبیعتاً عواملی مانند قیمت میوه تازه، هزینه های تولید و مسائلی مانند کیفیت، میزان خرید و حتی نوع بسته بندی در قیمت گذاری انواع میوه خشک مکعبی استوایی نیز دخیل هستند.

علاوه بر این به عنوان میوه خشک های وارداتی، قطعاً نرخ ارز نیز بر قیمت عرضه شده در بازار داخل تأثیر مستقیمی دارد.

اما به صورت کلی با در نظر گرفتن شرایط متفاوت تولید میوه خشک استوایی با میوه خشک های اسلایس ایرانی، می توان این محصولات را با قیمت تمام شده ی پایین تری تولید نمود.

البته یادآوری می شود که تفاوت چشمگیری که در بحث تولید میوه خشک مکعبی استوایی و میوه خشک های اسلایس ایرانی وجود دارد، میزان مصرف میوه تازه برای خشک شدن است.

در واقع اولاً در تولید میوه خشک در ایران از خود میوه تازه به تنهایی استفاده می شود و مواد نگهدارنده نیز در حد مجاز استفاده می گردد که میزان استفاده از آن تأثیر چندانی در وزن محصول نهایی ندارد.

و ثانیاً میزان مصرف میوه تازه برای تولید میوه خشک اسلایس ایرانی چندین برابر میوه خشک مکعبی استوایی است.

این در حالی است که میوه خشک های استوایی در فرآیند تولید از مواد افزودنی استفاده می کنند و از طرفی نسبت میوه خشک تولید شده از هر کیلو میوه تازه، چندان قابل توجه نیست.

به صورت کلی هر دو نوع میوه خشک ایرانی و وارداتی با در نظرگرفتن شرایط مختلف، قیمت های فروش مختلفی دارند.

اگر چه به لحاظ سلامت، طبیعتاً محصولات ایرانی که در برخی از موارد حتی از افزودنی یا نگهدارنده در تولید استفاده نمی شود، در مقایسه با میوه خشک مکعبی استوایی سالم تر خواهد بود.

در واقع عطر و طعم و کیفیت میوه خشک ایرانی از نظر مشتریان خارجی مورد توجه قرار گرفته و از این رو اگر چه بخشی از میوه خشک مصرف شده  در داخل کشور به میوه خشک مکعبی استوایی تخصیص می یابد، اما شرایط بسیار مطلوبی نیز به لحاظ تولید میوه خشک ایرانی و صادرات آن داریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × سه =