قیمت پسته آجیلی درجه یک اکبری – کله قوچی – احمد آقایی

قیمت پسته آجیلی برای فروش داخلی وابسته به چیست؟ چه پارامتر هایی بر نرخ گذاری نهایی این محصول در ارقام اکبری – کله قوچی و احمد آقایی موثر است؟

یکی از پر فروش ترین محصولاتی که امروزه در بازار کشور ما خرید و فروش می شود پسته بوده که ارقام و انواع مختلفی برای آن وجود داشته و آحاد مختلف مردم می توانند از این محصول استفاده کنند.

همان طور که می دانید اخیرا با افزایش نرخ دلار در بازار کشورمان همه محصولات گران شد و قضییه تا جایی پیش رفت که برخی از انواع پسته به قیمت های بسیار بالا و به عبارت بهتر نجومی رسید، به عنوان مثال پسته اکبری در برخی از انس ها تا 150 هزار تومان مورد معامله قرار گرفت که این امر باعث شد تا پسته از سبد خرید اکثر خانواده های ایرانی خذف شود.

بسیاری از کارشناسان بازار پسته افزایش قیمت ها را ناشی از کاهش قیمت ریال ایران در برابر دلار می دانستند و برخی دیگر بیان می کردند که به دلیل کم محصولی پسته گران شده است.

اما قضییه هر چه که بود ما شاهد افزایش چشم گیر قیمت پسته آجیلی در کشور بودیم که شاید این مساله به نفع هیچ یک از ما مردم نباشد، چرا که افزایش قیمت یک محصول، افزایش قیمت محصول دیگری را در پی دارد و این روند تا سقوط بازار ادامه می یابد.

حال بیاییم تا به صورت دقیق تر به پارامتر های موثر بر قیمت پسته آجیلی و صادراتی بپردازیم….

نرخ ارز:

همان طور که در بالا اشاره کردیم، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که قیمت پسته در کشور به دلیل افزایش نرخ ارز بالا رفته و این موضوع ارتباطی به بحث کمبود بار در بازار ندارد.

شاید بگویید که پسته یک محصول تولید داخل است و چه ارتباطی به ارز دارد؟

فراموش نکنید که کشاورز هر چه برای کاشت و داشت و برداشت می خرد وارداتی بوده و قطعا هزینه های زیادی بر تولید محصول کشاورز چیره می شود.

از سویی دیگر پسته کالایی صادراتی است و قیمت آن به دلار در بازار جهانی تعیین می شود و قطعا زمانی که ما پسته را به نه دلار می فروختیم، اگر نرخ دلار 4 هزار تومان بود، قیمت پسته 36 هزار تومان تمام می شد، ولی اکنون قیمت همان پسته به صورت دلاری 90 هزار تومان است.

راحت تر بگوییم، پسته گران نشده ما فقیر شده ایم ……

کمبود پسته:

پارامتر دیگری که بر قیمت پسته آجیلی موثر بوده، بحث کمبود بار در بازار کشورمان است.

این کمبود بار به آن دلیل است که کشاورزان نتوانسته اند، در حجم عمده به تولید محصول پرداخته و با کاهش شدید تولید رو به رو شده اند.

نوع پسته:

اجازه دهید این مساله در یک بخش جدا مورد بررسی قرار گیرد ….

قیمت پسته آجیلی در انواع مختلف

همان طور که دیدید پسته آجیلی تحت تاثیر پارامتر های مختلف تغییر قیمت داده و قطعا یکی از مهم ترین پارامتر ها نوع پسته مورد معامله می باشد.

در بین پسته های آجیلی سه رقم اکبری – کله قوچی و احمد آقایی مورد توجه ترین پسته های موجود در بازار هستند.

به صورت قطع نمی توان گفت که مثلا پسته اکبری گران تر از پسته احمد آقایی است چرا که برخی از انس های احمد آقایی از برخی از انس های اکبری گران است.

اما به صورت کلی قیمت پسته آجیلی به این شکل در بازار ترتیب بندی می باشد:

  • اکبری
  • کله قوچی
  • احمد آقایی
  • فندقی

برخی از پارامتر ها بر قیمت محصول موثر بوده که شاید بد نباشد به آن پارامتر ها اشاره کنیم.

درصد توچین:

درصد توچین بار یعنی تعداد پسته های کاملا خندان با دو بر چاک و دارای کیفیت خوب که داخل بار کاملا مشخص هستند.

درصد دهن بست:

معمولا در پسته های آجیلی نباید دهن بست وجود داشته باشد، اگر در پسته آجیلی دهن بست باشد قطعا به نسبت پسته های بدون دهن بست دارای قیمت پایین تری خواهد بود و ذهن بست بیشتر تاثیر منفی بیشتری را بر نرخ کالا خواهد داشت.

رویت:

برخی از پسته هایی که به عنوان پسته آجیلی به فروش می رسند، کاملا یک دست، سفید و خوش رویت هستند، در این هنگام است که قیمت پسته افزایش می یابد.

به عنوان مثال ما برای خرید پسته آجیلی یک پسته رویت دار اما ریز تر را به پسته درشت بدون رویت خوب ترجیح می دهیم.

انس:

اول بگوییم انس پسته چیست؟

انس پسته از تقسیم تعداد 142.5 گرم پسته بر 5 حاصل می شود، به عنوان مثال اگر ما 142.5 گرم پسته را وزن کردیم و پس از شمارش تعداد آن 100 عدد بود، باید 100 را تقسیم بر 5 کنیم، در این حالت انس پسته 20 می باشد.

حال اگر این عدد 120 بود، انس پسته ما 24 و ریز تر می شد.

پسته هر چه عدد انس کوچک تر باشد، پسته درشت و گران تر است.

در نهایت باید به این سوال مهم پاسخ بدهیم که با توجه به قیمت بالای پسته در همه ارقام اکبری – کله قوچی و احمد آقایی چه پیشنهادی را می توان به مشتریان داد؟

دوستانی که در زمینه تجارت انواع پسته فعالند، باید دقت کنند که با توجه به توان اقتصادی بازار هدف خود پسته خریداری کنید.

بلاخره پسته هر چه گران شده باشد، باز هم دسته بندی قیمتی داشته و شما می توانید در از چندین مدل برای فروش خود بهره ببرید.

از شما دعوت می کنیم تا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید پسته آجیلی در انواع مختلف با بخش فروش بازرگانی آرین در ارتباط باشید، تا کلیه پیشنهادات لازم را به شما ارائه کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − نه =