قیمت پسته صادراتی اکبری – کله قوچی – احمد آقایی

قیمت پسته صادراتی اکبری – کله قوچی – احمد آقایی به عنوان یکی از فاکتورهای اساسی در تجارت جهانی مطرح است اما بدون توجه به مسائلی مانند پشتیبانی و عمل به تعهدات، نمی توان در بازار جهانی موفق عمل کرد.

پسته به عنوان یکی از پرمصرف ترین خشکبارهای مورد استفاده در جهان، همه ساله در سطح وسیعی خرید و فروش می شود و در این میان سهم کشور ایران، عدد قابل توجهی است.

هر چند با عملکرد قدرتمند آمریکا در خصوص تولید و صادرات پسته، اکنون این کشور اولین تولید کننده و صادرکننده در جهان مطرح است.

در هر صورت پسته کالای پر طرفداری است و هنوز هم بسیاری از خریداران جهانی، پسته های خوش طعم ایرانی را ترجیح می دهند.

اما مسئله ی قیمت پسته نیز مسئله ای نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت.

عوامل مهم در تعیین قیمت پسته

به طور کلی قیمت پسته ی ایرانی در مقایسه با آمریکا بالاست؛ دلیل آن هم عواملی مانند کاهش تولید در اثر خشکسالی ها، تولید به روش سنتی، و مجموعه عواملی است که هزینه ی تولید پسته را افزایش می دهد و در نتیجه برای عرضه در بازار جهانی، چاره ای جز افزایش قیمت پسته نمی ماند.

هر کدام از اقلام پسته های ایرانی که در بازار جهانی خرید و فروش می شوند، دارای گرید بندی های متفاوتی بوده و قیمت های متفاوتی دارند.

در حالت کلی پسته اکبری، کله قوچی، احمد آقایی و فندقی بالاترین و کمترین قیمت پسته را دارند.

هر چند در هر کدام از ارقام یاد شده، شاهد انس و کیفیت متفاوتی هستیم که هر کدام قیمت متفاوتی نتیجه می دهد.

طبیعتاً انس های پایین از پسته اکبری به دلیل درشت بودن، قیمت بالاتر و انس های بالا، قیمت های پایین تری دارند.

و به طور مثال پسته اکبری خندان با پسته اکبری آب خندان که به حالت مکانیکی خندان می شوند قیمت یکسانی ندارد.

و یا پسته اکبری دهن بست، در مقایسه با خندان قیمت کمتری دارد.

هر کدام از انواع پسته احمد آقایی، کله قوچی و فندقی نیز همین شرایط را دارند.

اما بحث کیفیت پسته به مواردی از این دست بستگی دارد:

  • تمیز بودن و عدم لک
  • درصد توچین و دهن بست بار
  • میزان بار نخودو و پسته های ریز
  • درصد آب خندان استفاده شده در پسته خندان

طبیعی است که هر چه شرایط یاد شده وضعیت بهتری داشته باشد، بار کیفیت بالاتری داشته و در نتیجه قیمت پسته بالا می رود.

اما علاوه بر کیفیت و انس پسته، میزان موجودی پسته نیز اهمیت زیادی دارد.

طبیعی است که در سال هایی که میزان تولید پسته کم است، به دلیل تقاضای زیاد، قیمت پسته افزایش می یابد.

و نیز زمان خرید بار نیز به ویژه در امور صادراتی اهمیت زیادی در بحث قیمت گذاری دارد و بنابراین در اول زمان برداشت و عرضه ی پسته تازه به بازار، به طور معمول قیمت های پایین تری را در مقایسه با آخر سال خواهیم داشت.

علاوه بر این موارد مانند هر محصول دیگری، در قیمت پسته نوع بسته بندی آن نیز دخیل است.

به طوری که پسته های اجناس فله ای و یا با بسته بندی های کم کیفیت و ارزان، در مقایسه با بسته بندی های شکیل و جذاب، قیمت پایین تری خواهند داشت.

از طرفی تمامی ارقام پسته احمد آقایی، اکبری، فندقی و کله قوچی وضعیت مشابهی برای عرضه در کشورهای مختلف جهان ندارند.

چرا که مانند هر کالای دیگری، هر کشور بر اساس دو معیار کیفیت و یا قیمت محور بودن اقدام به انتخاب پسته برای واردات می نماید.

طببعی است که در بحث صادرات پسته، قبل از هر چیز شناخت معیارهای مهم از نظر بازار هدف، بیشترین اهمیت را دارد و در انتخاب نوع پسته به لحاظ قیمت و کیفیت تعیین کننده است.

به طور مثال برای کشوری که کیفیت محور بوده و به دنبال خرید پسته های درشت و خندان و درجه یک است، پیشنهاد پسته فندقی دهن بست گزینه ی جالبی نمی باشد.

در مقابل پسته اکبری خندان اگر چه قیمت بالایی دارد، بهترین پیشنهاد خواهد بود.

در مقابل برای کشوری که به دنبال کیفیت پسته به لحاظ درصد آفلاتوکسین به عنوان یکی از مهمترین فاکتورها در واردات این محصول به بازارهایی مانند اتحادیه اروپاست، پسته فندقی دهن بست یک پیشنهاد فوق العاده خواهد بود.

اگر چه در این حالت قیمت نیز پایین تر است اما کیفیت مد نظر این قبیل بازارها، بحث آفلاتوکسین مجاز است و نه صرفاً درشتی و ریزی محصول.

برخی از کشورها نیز که به مسائل آفلاتوکسین حساسیت زیادی ندارند، از پسته های فندقی دهن بست و آب خندان فندقی و البته آب خندان احمد آقایی به لحاظ قیمت پایین و مناسب آن ها استقبال می نمایند.

بنابراین در بحث صادرات پسته، مهمترین عامل شناخت کشور هدف برای بازار هدف است تا بر اساس آن بهترین قیمت پسته انتخاب شود.

قیمت پسته و نحوه ی مشتری مداری

اما همان طور که می دانید، قیمت پسته صرفاً یکی از عواملی است که در انتخاب و یا عدم انتخاب یک عرضه کننده پسته در ایران و یا دیگر کشورهای تولید کننده پسته در جهان یعنی آمریکا و ترکیه تأثیر گذار است.

در واقع میزان رقابت در تجارت به قدری فشرده است که تنها با ارائه ی یک کیفیت برتر و یا قیمت پایین تر نمی توان همواره معاملات خوبی تجربه کرده و در ادامه ی همکاری با بازارهای مختلف موفق عمل کرد.

در واقع امروز در دنیای تجارت، مشتری است که تعیین کننده شکل گیری و یا عدم شکل گیری یک معامله است و قیمت پسته تنها یکی از عواملی است که از نظر مشتری مهم است.

البته قطعاً در حجم های بالای صادراتی، ارائه ی قیمت پایین و یا بهترین بسته بندی پسته و در عین حال بالاترین کیفیت سه فاکتور مهم از نظر مشتری تلقی می شود؛ اما این سه عامل تنها بخشی از عوامل مهم در مشتری مداری است.

مواردی مانند نحوه ی تعامل با مشتری، پاسخگو بودن و در دسترس مشتری قرار داشتن به گونه ای که هر گونه ابهام و سوالی در یک رابطه ی تجاری به حداقل ممکن برسد، عمل به تعهدات در بحث ارسال به موقع، تحویل به موقع با شرایط بیان شده در قرارداد و تمامی عواملی که منجر به کسب رضایت مشتری می گردد در دنیای تجارت امروز اهمیت فوق العاده ای خواهد داشت.

شکی نیست که به روز بودن نیز در کنار سایر عوامل اهمیت زیادی دارد.

در واقع زمانی که فروشنده همچنان به روش های سنتی فروش و معامله ی پسته قائل بوده و از روش های به روزی چون عرضه ی انواع پسته به صورت اینترنتی غافل است، پیشرفت چندانی حاصل نحواهد شد.

بنابراین قیمت پسته تنها یکی از عوامل تأثیر گذار در یک تجارت جهانی موفق را رقم می زند و بایستی از سایر عوامل مهم در بحث کسب رضایت مشتری نیز غافل نماند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 9 =