مقایسه انواع زعفران افغانستان با ایران

زعفران افغانستان معضلی که تا چندین سال آینده گریبان محصولات ایران را خواهد گرفت! اما سوالی که پیش می آید آیا این محصول با انواع کالای ایرانی قابل مقایسه است؟

همان طور که می دانید زعفران ضمن آن که در ایران تولید می شود در بسیاری از نقاط دنیا تولید شده اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که زعفران های تولیدی در این کشور ها با محصولات ایران قابل مقایسه نیستند.

اما یکی از خطر ناک ترین رقیب هایی که در کمین زعفران ایران نشسته است، افغانستان است.

متاسفانه طی سال های اخیر شاهد آن هستیم که عده ای سود جو چوب حراج بر زعفران ایران زده اند و با قاچاق پیاز زعفران ایران به کشور افغانستان برای اندکی سود بیشتر این محصول ایرانی را به تارج می برند….

بنده هم همانند بسیاری دیگر از کارشناسان صادرات زعفران بر این عقیده بودم که زعفران افغانستان نمی تواند جایگاه زعفران ایران را در دنیا داشته باشد، اما زمانی که متوجه بر گذاری جشنواره زعفران کابل و استقبال خوب شرکت های خارجی از آن شدم، اندکی نگرانی در این ارتباط بیشتر شد و تنها چیزی که می توان به آن فکر کرد برگشت به تاریخ است.

ما در چندین سال قبل اولین تولید کننده بادام بودیم و اذعان می کردیم هیچ گاه کسی نخواهد بود که بتواند در این زمینه با ما رقابت کند اما در حال حاضر واردات این محصول را از کشور های دیگر انجام می دهیم…

آیا چنین آینده ای در انتظار زعفران است؟

زعفران ایران به با برند زعفران افغانستان

ما با بررسی بیشتر متوجه شدیم که تجار افغانستان با مراجعه به ایران و خرید زعفران از کشورمان آن را تحت عنوان زعفران افغانستان به فروش می رسانند و به فکر آن هستند تا زمانی که بتوانند زعفران را به صورت عمده تولید کنند این کار را انجام داده و پس از مشهور شدن برند افغان در سطح دنیا زعفران افغانستان را جایگزین زعفران ایران کنند.

به امید روزی که ما شاهد جلوگیری از صادرات پیاز زعفران ایرانی باشیم.

اما مشخص نیست منافع آن به جیب چه کسانی می رود که این گونه چوب تاراج بر این محصول اصیل ایرانی زده اند….

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 6 =