فروش میوه خشک گوجه فرنگی – پیاز درجه یک فله

فروش میوه خشک گوجه فرنگی – پیاز درجه یک فله با انجام تبلیغات و بیان موارد مصرف این محصول، رونق بیشتری هم در بازار داخلی و هم صادرات خواهد گرفت.

خشک کردن میوه و تولید خشکبار حرفه ای است که قدمت آن به سالیان بسیار طولانی بر می گردد.

در واقع انسان در طول قرن ها برای حفظ خواص مواد غذایی و نگهداری آن برای استفاده در تمامی ایام سال، از خشک کردن به عنوان یک روش ساده و در دسترس استفاده می کرد.

اما در قرون اخیر که کم کم تمدن جهانی، انقلاب صنعتی را به خود دید و بسیاری از حوزه های مختلف زندگی انسان دچار تحولات عمیقی گردید، خشک کردن میوه نیز بسیار توسعه یافت.

به گونه ای که  امروزه با استفاده از دستگاه های صنعتی خشک کن می توان، بسیار قوی تر از گذشته در خصوص خشک کردن انواع میوه و حتی سبزیجات اقدام نمود.

فواید استفاده از دستگاه برای تولید میوه خشک گوجه فرنگی و سایر ارقام

اما استفاده از این شیوه چه تأثیراتی در روند خشک شدن گذاشته است؟

برای پی بردن به این موضوع کافی است نگاهی به مشکلات خشک کردن سنتی داشته و آن را با شرایط خشک کن های صنعتی مقایسه نمود.

به طور معمول خشک کردن در آفتاب و در یک فضای باز انجام می گرفت که طبیعتاً اگر چه موجب خشک شدن به صورت طبیعی می شد، اما در کنار آن از آلودگی های محیطی مانند انواع حشرات و گرد و خاک به عنوان یک چالش اساسی مطرح بود.

نیاز به فضای بیشتر برای خشک کردن در حجم بسیار زیاد نیز از دیگر شرایط خشک کردن به شیوه ی سنتی بود.

از طرفی خشک کردن در آفتاب خود با توجه به نوع میوه و میزان آبی که باید از دست بدهد، نیازمند گذشت چندین روز بود.

در حالیکه خشک کن های امروزی، مشکلات بیان شده را تا حدود زیادی مرتفع نموده اند.

در مشکل اول به دلیل استفاده از محیط های بسته برای خشک کردن، خبری از آلودگی های محیطی نظیر گرد و خاک و یا گازهای سمی که امروزه هوای بسیاری از شهرها را مسموم کرده نیست و شرایط بهداشتی خشک کردن قابل کنترل تر می باشد.

از طرفی در بحث فضای مورد نیاز برای خشک کردن انواع میوه خشک نیز، با توجه به چند طبقه ای بودن یک دستگاه خشک کن و از طرفی امکان استفاده ی همزمان از چندین دستگاه در یک محیط، می توان مقادیر بالایی از میوه خشک را در یک فضای کارگاهی یا کارخانه ای تولید کرد.

و از همه مهمتر زمان خشک کردن دستگاهی نیز بسیار کاهش می یابد.

تولید و فروش میوه خشک گوجه فرنگی

اما یکی دیگر از مزیت های خشک کن های صنعتی، بحث تنوع بسیار قابل توجه تولید میوه خشک است.

آلو شابلون اسلایس، سیب، آناناس، کمپوت، سیب و پرتقال تنها بخش کوچکی از انواع میوه خشک های تولید شده ی صنعتی را تشکیل می دهند.

این در حالیست که این تنوع تنها شامل میوه جات نمی باشد بلکه انواع سبزیجات مانند نعناع، شوید، جعفری و حتی گوجه فرنگی و پیاز را نیز شامل می شود.

البته گوجه فرنگی و پیاز خشک را معمولاً عرضه کنندگان میوه خشک صنعتی، در لیست انواع میوه خشک به فروش می رسانند.

اما در مورد مصرف میوه خشک گوجه فرنگی و پیاز خشک و یا دیگر ارقام تولید شده، وضعیت جامعه چگونه است؟

آیا تمایل به استفاده از انواع میوه خشک و حتی میوه خشک گوجه فرنگی و پیاز خشک در حال افزایش است؟

در پاسخ باید گفت که طبیعتاً هر محصول جدیدی که به بازار می آید، مدتی زمان می برد تا در میان مصرف کنندگان جای خود را پیدا کند.

بنابراین با وجود تولید بیش از یک دهه میوه خشک صنعتی در ایران، نمی توان انتظار داشت که مانند سایر خشکبار سنتی همچون توت خشک، قیسی، آلو و یا انجیر خشک مشتریان زیادی داشته باشد.

در این میان وجود قیمت های بالای میوه خشک های صنعتی و حتی میوه خشک گوجه فرنگی و پیاز خشک در مقایسه با رقم آفتاب خشک و سنتی آن ها، یک عامل بازدارنده برای افزایش میزان مصرف میوه خشک در جامعه تلقی می شود.

اما کاملاً واضح است که با یک تبلیغات اصولی و بازاریابی مناسب می توان، بازار فروش انواع میوه خشک از جمله میوه خشک گوجه فرنگی را افزایش داد.

کما این که در مورد انواع میوه خشک نیز، در سال های اخیر روند رو به رشدی را در مورد مصرف این محصولات و خرید از سوی مشتریان، به ویژه در شهرهای بزرگی چون تهران شاهد بوده ایم.

اما یکی از کارهایی که می توان در خصوص افزایش اقبال افراد جامعه به مصرف میوه خشک گوجه فرنگی و پیاز خشک انجام داد، افزایش اطلاعات افراد در خصوص خواص این محصولات و کاربرد آن خواهد بود.

به طور مثال اگر مشتری بداند که مصرف پیاز خشک، میزان روغن کمتری برای سرخ کردن نیاز دارد و زمان سرخ شدن آن در مقایسه با پیاز تازه ی خرید شده کمتر است، تمایل بیشتری برای خرید پیاز خشک خواهد داشت تا این که صرفاً در قدم اول قیمت بالا آن مانع خرید شود.

از طرفی با توجه به لزوم استفاده از انواع سبزیجات خشک به جای محصولات فریز شده، می توان دامنه ی فروش محصولاتی مانند گوجه خشک و پیاز خشک را در کنار سایر انواع میوه خشک های صنعتی افزایش داد.

البته یادآوری می شود که در تولید انواع میوه خشک از موادی مانند متابی سولفیت برای جلوگیری از تیره شدن میوه در جریان واکنش با هوا به ویژه برای محصولاتی مانند سیب و موز استفاده می شود.

توضیح آن که اولاً باید حد مجاز و بهداشتی این ماده رعایت گردد، در ثانی مانند هر محصول دیگری، استفاده از میوه خشک های هر چند کمی تیره تر اما سالم تر به جهت عدم استفاده از موادی مانند متابی سولفیت بیشتر توصیه می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 9 =