نرخ زعفران نگین بسته بندی – فله صادراتی

نرخ زعفران نگین صادراتی تنها با توجه به مسائلی مانند کیفیت تعیین نمی شود بلکه بسته بندی بودن یا فله بودن، زمان و میزان خرید محصول نیز اهمیت زیادی در تجارت جهانی دارد.

زعفران به عنوان گران ترین ادویه ی جهان همه ساله در حجم بالایی توسط  کشور ایران تولید و وارد بازارهای جهانی می شود.

و با توجه به کیفیت ها و درجه بندی های مختلفی که از هر کدام از ارقام زعفران ایرانی وجود دارد، نرخ زعفران نیز به صورت متفاوتی بیان می گردد.

در این میان اما زعفران نگین بالاترین رقم را در قیمت گذاری به خود اختصاص داده و همین عامل باعث شده تا یک انتخاب عالی و بی نظیر برای عرضه در بازارهای کیفیت محور باشد.

در واقع اگر چه نرخ زعفران نگین بالاست، اما کیفیت این زعفران به قدری زیاد است که مشتریانی که به دنبال بیشترین درجه کیفیت از زعفران هستند، زعفران نگین را انتخاب کنند.

اهمیت سافرانال، کروسین و پیکروسین در نرخ زعفران

همان طور که گفته شد کیفیت زعفران تأثیر زیادی در نرخ زعفران نگین و دیگر ارقام دارد.

اما این کیفیت در چه عواملی خلاصه می شود؟

به طور کلی می توان گفت یک بخش کیفیت زعفران، بحث ظاهر آن است و دیگری عواملی مانند کیفیت، رنگ دهی و عطر آن.

در بحث ظاهر زعفران، رقمی که در آن رشته های درشت و یکدست با کمترین میزان شکنندگی و یا سفیدی باشد، کیفیت بالایی خواهد داشت.

بر این اساس زعفران نگین قلم دار و نگین پرسی به عنوان دو زعفران با ظاهر فوق العاده نرخ بالایی در مقایسه با نگین معمولی دارند.

اما کیفیت زعفران از بعد دیگری قابل بررسی است.

همان طور که می دانید، زعفران را با عطر و طعم و رنگ دهی عالی آن می شناسند و وجود این سه عامل در کنار خواص بی نظیر آن باعث شده تا مصرف بالایی در صنایع مختلف غذایی و مصارف خانگی و رستورانی داشته باشد.

اما این سه عامل ناشی از کدام مواد تشکیل دهنده ی زعفران هستند.

در پاسخ باید گفت، کروسین، پیکروسین و سافرانال به ترتیب رنگ دهی، طعم و عطر زعفران را بر عهده دارند و بنابراین زعفرانی که درصد سه ماده ی بالا شده در آن بیشتر باشد، کیفیت بالاتری خواهد داشت.

بر این اساس طبیعی است که با افزایش میزان این سه عامل، نرخ زعفران نگین نیز بالاتر رود.

البته کاملاً واضح است که علی رغم افزایش قیمت زعفران در حالت یاد شده، به دلیل افزایش خواص رنگ دهی و عطر و طعم، خرید آن ارزش بالایی دارد.

بسته بندی و تأثیر آن در نرخ زعفران

مجموعه عواملی که تا کنون در بحث نرخ زعفران بیان شد، مربوط به خود محصول زعفران و شرایط کیفی آن بود، ظاهر زعفران و بحث رنگ دهی و عطر و کیفیت.

اما از این مباحث که بگذریم عوامل دیگری نیز بر نرخ زعفران تأثیر دارند.

یکی از مهمترین آن ها بحث بسته بندی زعفران است.

طبیعی است که مانند هر محصولی این که زعفران به صورت فله ای وارد بازار شود با بحث بسته بندی قیمت های متفاوتی برای مشتری خواهد داشت.

بنابراین حتی ممکن است یک زعفران با کیفیت پایین تر، در یک بسته بندی شکیل و جذاب و بهداشتی با نرخ بالاتری در مقایسه با زعفرانی با کیفیت فوق العاده اما فله به فروش رسد.

در واقع دنیای امروزی اهمیت زیادی به بحث بسته بندی می دهد که این امر نه تنها در بحث حفظ کیفیت و استانداردهای بهداشتی محصول، با در نظر گرفتن آلودگی های محیطی بالای موجود مطرح است؛ بلکه در بحث جذب مشتری نیز تأثیر فوق العاده ای دارد.

بنابراین در بحث نرخ زعفران نگین، نمی توان تنها به کیفیت آن بسنده کرده و از کنار مسئله ی مهمی به نام بسته بندی به سادگی گذشت.

همان طور که می دانید حفظ عطر و طعم و کیفیت زعفران در مدت طولانی بدون استفاده از محیط و بسته بندی مناسب امکان پذیر نخواهد بود.

اهمیت این مسئله تا بدان حد است که امروزه شاهدیم، کشور اسپانیا که در بحث تولید زعفران فاصله ی زیادی از ایران دارد، تنها با واردات زعفران فله از ایران و تبدیل آن به زعفران بسته بندی با برندی خارجی، چه سود بالایی می برد.

این در حالیست که با وجود کاستی ها در صنعت بسته بندی زعفران در ایران، سهم چندان قابل توجهی در ارزآوری حاصل از صادرات زعفران در مقایسه با کشوری مانند اسپانیا ندارد.

البته مسئله ی  نرخ زعفران تنها به بحث کیفیت زعفران و یا حتی بسته بندی آن ختم نمی شود.

عواملی مانند زمان و میزان خرید، دفعات خرید، خرید مستقیم یا واسطه ای و بسیاری عوامل دیگر در این بحث دخیل هستند.

بحث زمان و میزان خرید که کاملاً واضح است و زعفرانی که در زمان فصل تولید و عرضه خریداری می شود نرخ پایین تری در مقایسه با زعفران هایی خریداری شده در سایر زمان ها دارد.

این مسئله  در خصوص کیفیت زعفران نیز مطرح بوده و طبیعتاً زعفران تازه با بالاترین کیفیت عرضه می گردد.

در بحث میزان خرید نیز مانند هر محصول دیگری، حجم بیشتر از خرید زعفران، تخفیف بیشتر و در نتیجه ی نرخ پایین تری دارد.

در مورد دفعات خرید نیز واضح است که مشتری دائمی بودن با مشتری معمولی تفاوت هایی به لحاظ میزان قیمت و نرخ زعفران خواهد داشت.

علاوه بر این در نظر گرفتن این مسئله که خرید به صورت مستقیم انجام می شود یا پای واسطه یا واسطه هایی در میان است نیز اهمیت زیادی در این خصوص داشته و نیازمند تحقیق و بررسی است.

با توجه به توضیحات بیان شده و با دریافت اطلاعات کافی از بازار هدف به لحاظ متدهای مورد اهمیت در خصوص خرید زعفران، می توان گزینه های مختلف را بررسی نموده و بهترین مورد را انتخاب نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − ده =