نکات صادرات پسته

نکات صادرات پسته ایران اکبری – کله قوچی

نکات صادرات پسته ایران کدامند؟ ارقام فندقی، بادامی، کله قوچی و اکبری برای فروش به چه کشور هایی مناسب است؟ آیا در شرایط کنونی امکان صدور محصولات وجود دارد؟

ایران به عنوان یکی از اصلی ترین تولید کنندگان پسته بوده و سالانه حجم بسیار زیادی از پسته در مناطق مختلفی از کشور تولید می شود، بر اساس آماری که در ارتباط با تولید پسته وجود دارد، کشور هایی همانند امریکا، ایران، ترکیه، یونان، ایتالیا، سوریه، افغانستان، تاجیکستان، اسپانیا و… در زمینه تولید این محصول فعال هستند.

اما ما در این مقاله قصد نداریم که به تولید و میزان تولید پسته در دنیا بپردازیم، می خواهیم نکاتی که در طی زمان به تجربه به آن دست پیدا کرده ایم را بیان کنیم.

بسیاری از مشتریان مجموعه خشکبار آرین زمانی که با ما تماس می گیرند، اذعان دارند که در زمینه پسته هیچ سر رشته ای نداشته و به دلیل داشتن روابط خارجی و درخواست مشتریان آن ها در خارج کشور به دنبال خرید محصول مورد نظر خود از ما هستند.

بدون تعارف باید بگوییم که 99% از این عزیزان موفق به صادرات پسته نمی شوند و دلیل آن هم مشخص است، قطعا زمانی که شما در زمینه صادرات پسته سر رشته نداشته باشید، نمی توانید همانند حرفه ای ها پاسخ مشتری خود را بدهید، به همین دلیل مشتری از کار شما نا امید شده و خرید خود را از دیگری انجام می دهد.

شاید سوال کنید، که ما چه کاری انجام دهیم؟

نکات صادرات پسته در شناخت ارقام

اولین نکته ای که در مورد صادرات پسته وجود دارد، این است که شما ارقام مختلف این محصول را بشناسید و بدانید که چه محصولی برای چه مشتری مناسب است.

پس توصیه می کنیم که مقاله مربوط به:

انواع پسته صادراتی

ما که در همین سایت منتشر شده را مطالعه نمایید.

اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه به این مطالب بپردازیم، شما باید با اصلی ترین تولیدات ایران آشنا شوید.

اصلی ترین تولیدات ایران همان گونه که در بالا مشاهده می کنید، اکبری، احمد آقایی، کله قوچی و فندقی است که هر یک از این موارد دارای سایز های مختلف بوده و خود به زیر مجموعه های متفاوتی تقسیم می شود.

هنگامی مشتری برای خرید به شما مراجعه می کند، سعی کنید تا متوجه شوید وی به دنبال کدام یک از ارقام بالاست و این مساله قطعا با پرسیدن چند سوال مشخص می شود.

پس از این که نوع پسته مورد نظر وی را متوجه شدید، می بایست این مساله را جویا شوید که چه کیفیتی از این محصول مورد نظر ایشان می باشد.

اگر بازرگانی ما بخواهد برای اولین بار با یک مشتری خارجی ارتباط بگیرد، قطعا سوالاتی از قبیل:

چه نوع پسته ای مورد نیاز شماست؟

سایز پسته مورد نظر چیست؟

نوع بسته بندی مورد نظر شما چیست؟

میزان نیاز چه مقدار است؟

نوع بسته بندی مورد درخواست چیست؟

آیا پسته بوداده باشد یا خام؟

و….

را از مشتری خواهد پرسید.

زمانی که شما این اطلاعات را داشته باشید، می توانید ابتکار عمل را در دست گرفته و بهترین پیشنهاد ها را به مشتری خود بدهید.

این را بدانید که همه ارقام پسته ایران برای صادرات مناسب هستند، اما شما می بایست از مشتری خود بپرسید و بدانید که وی دنبال چیست.

برخی اوقات مشتری به شما خواهد گفت که هر آن چیزی که دارید را به من پیشنهاد دهید، “صحبتی که برخی از مشتریان ما انجام می دهند!!” شما می توانید این کار را انجام دهید، اما امکان موفق شدن کار بسیار کم است، دلیل موضوع این است که مشتری شما صرفا قصد گرفتن اطلاعات داشته و در حال ارزیابی های اولیه است و به هیچ جمع بندی نرسیده، چرا که اگر به جمع بندی رسیده بود، می توانست به صورت دقیق درخواست خود را برای شما مطرح کند.

در ارتباط با درخواست های مشتری در مورد مغز پسته هم قضیه به همین صورت خواهد بود و شما سعی کنید تا اطلاعات لازم را از مشتری خود دریافت کنید.

نکات صادرات پسته در مورد مسائل مالی و حمل

پس از انجام توافقات اولیه بین دو طرف یکی از مهم ترین مسائلی که در زمینه صادرات پسته مطرح می شود این است که پرداخت وجه چگونه و به چه شکلی انجام شود؟

بهترین روش پرداختی که شما می توانید برای مشتریان خود تعریف کنید، این است که آنان وجه محصول شما را تماما پرداخت کنند، تا بتوانید خرید خود را انجام دهید.

اما بازرگانی ما برای موارد صادراتی سعی می کند تا 30% از وجه را به صورت پیش پرداخت دریافت کرده و مابقی را در هنگام تحویل در بندر یا روی ماشین دریافت کند.

اما روش های دیگری وجود دارد که شما بسته به این که چقدر از مشتری خود شناخت دارید، می توانید آن را انتخاب کنید، مثل پرداخت وجه پس از تحویل محصول یا تبادل کالا به کالا و….

برای انتخاب شیوه حمل و نقل پسته هم می بایست شما ارزان ترین و سریع ترین راه ممکن را برای رسیدن محصول انتخاب کنید، که وابسته به توافق شما و مشتریان خواهد داشت.

برای کشور هایی که امکان ارسال دریایی وجود دارد، توصیه می کنیم که از طریق دریایی محصول را ارسال کنید، در غیر این صورت ارسال زمینی هم می تواند گزینه مناسبی باشد.

آخرین مساله در مورد ارسال نمونه است.

اگر مشتری شما در خارج کشور از شما درخواست نمونه داشته باشد، ساده ترین راه ارسال نمونه، فرستادن محصول همراه مسافر است، اما اگر این امکان برای شما وجود نداشت، می توانید از طریق پست های بین المللی این کار را انجام دهید.

در نهایت بازرگانی خشکبار آرین اعلام می دارد، که آماده است در زمینه صادرات انواع پسته همکاری لازم را با شما عزیزان داشته باشد و ضمن تامین این محصول در حوزه هایی هم چون زعفران، میوه خشک و… نیز کار تامین و تهیه محصول را بر عهده بگیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × چهار =