چالش صادرات زعفران

چالش صادرات زعفران فله – بسته بندی ایران

چالش صادرات زعفران ایران چیست؟ آیا کیفیت محصولات بسته بندی شده و فله کشورمان در دنیا مورد تایید است؟ در ادامه با ما باشید ….

همه ما می دانیم صادرات محصولات غیر نفتی می تواند در طولانی مدت به نفع مردم کشور تمام شود، چرا که صادرات محصولات غیر نفتی با توجه به تجدید پذیر بودن منابع آن ارزش زیادی دارد، کشور های مختلف با توجه به پتانسل های خود هر یک به تولید و صادرات محصولی خاص روی آورده اند و بر همین اساس توانسته اند در دنیا به عنوان یک برند خاص مطرح شوند، از بهترین مثال های آن می توان به صادرات گندم توسط روسیه، صادرات گل توسط هلند و …. اشاره کرد، کشور ما نیز با دارا بودن پتانسیل های بسیار خوبی که در زمینه تولید محصولات مختلف دارد، می تواند به عنوان یک صادر کننده برتر در زمینه محصولات غیر نفتی بدل شود، در حال حاضر زعفران، پسته، زرشک، فرش، خاویار، صنایع دستی و بسیاری دیگر از محصولات کشورمان می تواند در این مسیر دشوار به یاری ما بیاید.

حال در این بین هر مجموعه یا فردی می بایست تمام تلاش خود را در جهت رونق صادرات یک بخش انجام دهد و از این رو بازرگانی خشکبار آرین که سالیان متمادی است در حوزه صادرات خشکبار فعال است، قصد دارد تا در این مقاله چالش های پیش روی صادرات محصولات غیر نفتی به خصوص زعفران را برای شما باز کند، تا آن چه را که باید در این مورد بدانید را بدان آگاه شوید.

چالش صادرات زعفران در ایران

زعفران ایران

ایران همواره به عنوان یکی از مهم ترین صادرکنندگان زعفران در دنیا بوده و در سال های گذشته با صادرات زعفران فله کشورمان به کشور هایی از جمله امارات، اسپانیا و چین بعضا بازار محصولات بسته بندی شده از دست ما خارج شده و این موضوع در صورت ادامه دار شدن ممکن است، ضرر های جبران ناپذیری را در بدنه صادرات وارد کند.

اجازه دهید، تا چالش صادرات زعفران به در عناوین جدا مورد بررسی قرار دهیم:

تحریم ها:

یکی از مهم ترین مشکلاتی که این روز ها کشور ما در بخش های مختلف با آن درگیر است، بحث تحریم هاست، تحریم به عنوان پاشنه آشیل تمام بخش های مختلف متاسفانه باعث شده تا بسیاری از شرکت های فعال در زمینه صادرات امکان ارتباط بانکی در سطح جهانی نداشته باشند و همین موضوع باعث لطمه خوردن انتقالات مالی و از سوی دیگر باعث افزایش هزینه های شرکت های متولی امر گردد.

یکی دیگر از مشکلاتی که تحریم ها ایجاد کرده است، بحث تلرانس های شدید دلار است که باعث می شود شرکت های صادرکننده نتوانند انگونه که باید و شاید قیمت های دقیقی را به مشتریان خود بدهند.

به عنوان مثال در یک مورد صادراتی شرکت ما تصمیم به ارائه قیمت به مشتری را داشت که مدت زیادی بود روی ان کار کرده بود، اما به محض آماده شدن لیست قیمت و ارسال آن برای مشتری، تغییرات شدید دلار باعث شد تا قیمت های ما از اعتبار ساقط شود و پس از ارسال اصلاحیه، ارتباط شرکت همکار با مجموعه ما قطع شد.

قاعدتا توضیح شرایط کشور برای مشتری خارجی بسیار سخت بوده و اکثر انان این موضوع را قبول نمی کنند.

از دیگر مشکلات دیگری که تحریم ها ایجاد می کند، این است که هواپیمایی های مختلف پرواز های کمی به ایران دارند و این موضوع هزینه ارسال محصولات را بالاتر می برد.

از سویی دیگر شرکت های کمی که در کشور حضور دارند به دلیل انحصار در بازار متاسفانه نرخ خود را به صورت غیر واقعی بالا می برند.

چالش بعدی خودمان هستیم!

شاید از این عنوان تعجب کنید!

بله یکی دیگر از چالش های پیش روی صادرات خود ما ایرانی هستیم!

هنگامی که چند شرکت در بازار یک کشور حضور پیدا می کنند، عوض این که با برنامه ریزی درست بازار آن کشور را در دست گرفته و بهترین بازدهی را از بازار بگیرند، به نفع مشتریان خارجی قیمت های خود را کاهش داده و در برخی موارد حاضر به ضرر خود هستند تا رقیب خود که از قضا هموطن آنان را از دور خارج کنند.

متاسفانه عدم هماهنگی درست بین صادرکنندگان در بعد کلان صادرات زعفران از دید ما یکی دیگر از چالش های پیش روی صادرات است.

بخش دیگری که می توان به این موضوع اضافه کرد، بحث تقلب گسترده در زعفران توسط ایرانیان در برخی بازار ها بوده که وجهه کشورمان را خراب کرده است، به عنوان مثال در کویت ریشه ذرت را به جای زعفران به فروش رساندند و این موضوع باعث متضرر شدن صادرکنندگان زیادی شد که در کویت فعالیت می کردند.

بسته بندی ضعیف زعفران

این روز ها شرکت های مختلفی در زمینه طراحی بسته بندی های مختلف برای زعفران برآمده اند و نسبتا توانسته اند در حوزه تامین محصولات بسته بندی حداقل در داخل کشور پیشرفت هایی به وجود آورند، با این حال نیاز است تا ما خود را با برند های مشهور دنیا مقایسه کنیم و آن هنگام است که می بینیم نسبت به این برند ها عقب هستیم.

اگر بخواهیم در زمینه زعفران بسته بندی شده در جهان حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید برنامه درستی را برای تولید بسته های به روز و بازاریابی درست آن داشته باشیم، تا در زمینه صادرات این محصولات چالش خاصی متوجه ما نباشد.

با این حال و تمامی مطالبی که بیان شد، باز هم ایران به عنوان یکی از اصلی ترین صادرکنندگان زعفران در دنیا بوده و اگر بخواهیم این جایگاه را حفظ کنیم و همانند پسته دنباله روی کشور هایی همچون ترکیه و امریکا نباشیم، از امروز باید به فکر بهبود اوضاع خود باشیم.

از به مقالات سایت ما علاقه مند هستید، می توانید مقاله دیگر را در لینک زیر مطالعه کنید:

صادرات زعفران نگین فله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =